Susijengi Viro-otteluihin neljäntoista pelaajan voimin

28.7.2020 10:12 Päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt keskiviikkona ja torstaina pelattaviin Viro-maaotteluihin yhteensä neljäntoista pelaajan vahvuisen, keski-iältään 22,3-vuotiaan ”tulevaisuuden Susijengin”. Mukana matkassa on peräti viisi miesten maaottelukastettaan odottavaa pelaajaa.

Ville Tahvanainen kuuluu Susijengin Viro-otteluihin nimettyjen pelaajien joukkoon. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Harjoituksissa on riittänyt vauhtia ja vaarallisia tilanteita, niin kuin nuorilta miehiltä sopii odottaakin. Voisi sanoa, että kansainvälinen pelitempo on näillä miehillä vahvasti hallussa ja kun maltetaan sen lisäksi pelata fiksusti, tulee onnistumisia ja karttuu kollektiivinen itseluottamuskin, Dettmann sanailee.

- Nyt on minuutteja ja vastuuta luvassa pelaajille, joiden A-maaottelukokemus on toistaiseksi ollut vähäisempää. Viro peittosi vastikään omassa kotiturnauksessaan Liettuan ja Latvian, joten tiedossa on aivan ensiluokkainen haaste nuorille miehillemme.

Miesten maaottelukokemuksella mitattuna Viro-maaotteluiden kokeneempaa jaostoa edustavat vuosien 2017–19 MM-karsinnoissa rutkasti vastuuta saaneet Alexander Madsen (26 A-maaottelua), Mikael Jantunen (16) ja Topias Palmi (15).

Yksinumeroisen määrän A-maaotteluita ovat puolestaan tähänastisella maajoukkueurallaan kirjanneet Elias Valtonen (6), Shawn Hopkins (6), Edon Maxhuni (5), Ville Tahvanainen (5), Andre Gustavson (4) ja Henri Kantonen (1).

Ensimmäistä A-maaottelukomennustaan Viro-otteluun nimetyistä pelaajista kärkkyvät Daniel Dolenc, Tuukka Jaakkola, Lassi Nikkarinen, Remu Raitanen ja Touko Tainamo.

Susijengi ja Viro kohtaavat ke 29.7. klo 19.00 Tapiolan urheiluhallissa ja to 30.7. klo 19.00 Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä. Yle TV2 televisioi molemmat ottelut.

 

Susijengi Viro-maaotteluissa 29.–30.7.

 

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2020–21

3

Lassi NIKKARINEN

187

1997

BC Nokia

8

Tuukka JAAKKOLA

208

1999

Cal Poly (NCAA, USA)

12

Touko TAINAMO

202

2001

DME Sports Academy (HS, USA)

14

Henri KANTONEN

198

1997

Aix-Maurienne (FRA)

17

Ville TAHVANAINEN

193

2000

Bradley (NCAA, USA)

18

Mikael JANTUNEN

205

2000

Utah (NCAA, USA)

19

Elias VALTONEN

200

1999

Tigers Tübingen (GER)

20

Alexander MADSEN

207

1995

VEF Riga (LAT)

21

Edon MAXHUNI

188

1998

free agent

24

Daniel DOLENC

205

1993

free agent

30

Andre GUSTAVSON

193

1999

Richmond (NCAA, USA)

32

Shawn HOPKINS

195

1995

Tampereen Pyrintö

35

Remu RAITANEN

206

1997

free agent

41

Topias PALMI

195

1994

Vanoli Cremona (ITA)

 

  • Päävalmentaja Henrik DETTMANN
  • Valmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
 
26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

23.9.2025 09:00 Susijengi

Susijengin historiallinen EM-saavutus kansien väliin

Tammi julkaisee 13. marraskuuta 2025 Hippo Taatilan ja Mika Wickströmin teoksen Susijengi – Pohjolan ylpeys. Se on täydennetty laitos Susijengi 2023 -kirjasta ja sisältää neljä kokonaan uutta lukua, jotka käsittelevät mm. vuoden 2025 Tampereen ja Riian EM-kisoja.

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

22.9.2025 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen ja Kivimäki vastakkain Mestarien liigan karsinnoissa - Grandison loisti Ranskassa

Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.

18.9.2025 19:45 Susijengi

Susijengille kolmen sijan nousu FIBA:n maailmanrankingissa

Vuoden 2025 EM-kotikisat historiansa ensimmäisiin EM-mitalipeleihin päättänyt Susijengi harppasi FIBA:n torstaina julkaistussa maailmanrankingilla peräti kolme sijaa ylöspäin. Suomi on tuoreimman päivityksen myötä maailmanrankingissa 17. sijalla ja Euroopan sisäisessä rankingissa 11. sijalla.

16.9.2025 09:01 Susijengi

Daniel Dolenc mestaruusjahtiin Bosniassa

Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.

15.9.2025 10:53 Susijengi

Lauri Markkanen EM-kisojen kakkostähdistöviisikkoon, Miikka Muuriselle Rising Star -palkinto

EM-mitalipeleihin edenneestä Susijengistä peräti kaksi pelaajaa palkittiin ansioistaan kisojen päätteeksi. Susijengin ykköstykki Lauri Markkanen nimettiin EM-turnauksen kakkostähdistöviisikkoon, kun taas 18-vuotias Miikka Muurinen vei nimiinsä ensimmäistä kertaa myönnettävän Rising Star -palkinnon.

14.9.2025 20:32 Susijengi

Susijengin häkellyttävä loppukiri jäi palkinnotta – Kreikka juhlisti EM-pronssimitalia, Susijengi historiallisesti neljäs

Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.

14.9.2025 10:12 Susijengi

Sasu Salin pronssiottelun aamuna: ”Mennään kentälle ottamaan kaikki irti!”

Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.

Näytä lisää vastaavia