Tomi Kaminen KTP-Basketin päävalmentajaksi

26.4.2018 Tomi Kaminen, 48, on KTP-Basketin uusi päävalmentaja. Seura kertoi 1+1 -vuotisesta sopimuksesta torstaina.

Tomi Kaminen tekee paluun Korisliigaan, KTP-Basketin päävalmentajana. Viimeksi Kaminen valmensi liigatasolla Torpan Poikia. Kuva: Francois Perthuis

Kaminen on valmentanut Korisliigassa kaiken kaikkiaan kymmenen kauden ajan. Edellisestä liigavisiitistä on kuitenkin aikaa, Kamisen valmennettua Torpan Poikia kaudella 2011/12.

- Kaminen oli vaihtoehdoistamme eniten meidän henkeen ja yhteisöön sopiva ehdokas, kommentoi KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström Kymen Sanomien uutisessa.

ToPon lisäksi Kaminen on valmentanut liigatasolla Lahden NMKY:ta, Vantaan Pussihukkia sekä Porvoon Tarmoa. Apuvalmentajana Kaminen on toiminut mm. Suomen maajoukkueessa ja Saksan Bundesliigan Braunschweigissa. Päävalmentajana Kaminen on saavuttanut neljä SM-hopeaa ja kaksi SM-pronssia, sekä ollut voittamassa kahta kultaa ToPon apuvalmentajana.

Asiat

 
3.3.2025 10:18 Korisliiga

Bojan Sarcevic upeaan rajapyykkiin

Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

28.2.2025 12:47 Korisliiga

Mikko Koivisto ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.

28.2.2025 09:26 Koripalloliitto

Korisliiga-seurat ratkaisevassa roolissa koronatukien takaisinperinnän selvittämisessä

Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

Näytä lisää vastaavia