9.6.2023 13:05 Alkukesästä Eurooppaa kiertänyt Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n järjestämä MM-pokaalikiertue pysähtyy sunnuntaina 11.6. Helsinkiin. Tule katsomaan MM-pokaalia ja tapaamaan Susijengin pelaajia.

MM-kisojen voittajalle luovutettava kiertopalkinto Naismith Trophy on tulevana sunnuntaina 11.6. klo 12–15 nähtävissä yleisölle Narinkkatorilla, Helsingissä. Narinkkatorilla pelataan kyseisenä ajankohtajana 3x3-koriksen SM-kiertueen vuoden avausturnaus, joten kaiken kukkuraksi on tarjolla huippukorista.
MM-pokaalin ja 3x3 SM-kiertueen lisäksi tapahtumassa on mukana Susijengin pelaajia, jotka kertovat kuulumisistaan sekä antavat vuorenvarmasti nimikirjoitukset ja selfiet paikalle saapuville faneille. Yleisöllä on vapaa pääsy tapahtumaan.
Susijengistä sunnuntaina klo 12–13 paikalla ovat Remu Raitanen* ja Edon Maxhuni. Tuntia myöhemmin puolestaan Alexander Madsen ja Henri Kantonen.
Vuoden 2023 koripallon MM-kisat pelataan 25.8.-10.9.2023 Filippiineillä, Indonesiassa ja Japanissa. Susijengi pelaa alkulohkonsa Okinawalla Japanissa yhdessä isäntämaa Japanin sekä Australian ja Saksan kanssa.
* Remu Raitanen korvaa Mikael Jantusen
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmän päivittäistavaratoimiala ovat solmineet monivuotisen jatkon yhteistyölleen. Lasten liikuttamiseen keskittyneen yhteistyön jalokiviä ovat olleet alakoululaisille suunnatut Pikkusudet-tapahtumat sekä Pirkka Street Basket -kiertue. Uutena pilottihankkeena käynnistyy mm. yläkoululaisten liikkumisen lisääminen 3x3-koriksen avulla.
Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.