7.6.2019 11:56 Susiladiesin kantaviin voimiin lukeutuva Holopainen pelaa ensi kaudella Ranskan kakkossarjassa LF2:ssa pelaavassa Reimsin joukkueessa.
Viime kaudella kivikovassa Puolan pääsarjassa pelannut Annika Holopainen aloittaa nyt kolmannen ammattilaiskautensa Euroopan kentillä. Puolalaisen Politechnika Gdanskin lisäksi Holopainen on Eurooppaan paluunsa jälkeen edustanut yhden kauden ajan saksalaista Wasserburgia naisten Bundesliigassa sekä EuroCupissa.
Holopainen pelasi viime kaudella Puolan liigassa 18 ottelua ja sai peliaikaa keskimäärin noin 21 minuuttia. Keskiarvoikseen hän tilastoi 7,8 pistettä ja 3,3 levypalloa.
26-vuotias Holopainen on tyytyväinen uudesta sopimuksesta ja haasteesta.
- Tosi hyvät fiilikset sopparista. Reimsiltä tuli hyvä tarjous aikaisessa vaiheessa ja joukkueen uusi päävalmentaja on seurannut uraani jo pidemmän aikaa. Juttelin valmentajan kanssa puhelimessa ja joukkueen konsepti ja pelityyli kuulostivat sopivilta kaltaiselleni pelaajalle, Holopainen avaa.
- Innolla odotan ensi kautta ja että pääsee Ranskaan haastamaan itseään uudessa ympäristössä. Olen kuullut Reimsistä paikkana ja seurana pelkästään hyvää, sekä myös LF2:sta joka on ammattimainen ja kovatasoinen liiga, jossa pelataan laadukasta ja fyysistä koripalloa. Seuralla on tulevalla kaudella korkeat tavoitteet ja meillä alkaakin olla joukkue jo lähes kokonaan kasassa. Olisi hienoa olla nostamassa joukkuetta Ranskan pääsarjatasolle, Holopainen jatkaa.
Myös naisten maajoukkueen päävalmentaja Pekka Salminen yhtyy Holopaisen sanoihin.
- Onnittelut Annikalle. Ranskan kakkosliigaa olen jonkin verran päässyt seuraamaan ja voin todeta sen olevan erittäin hyvätasoinen ja hyvä valinta Annikalle. Kuulemani mukaan myös joukkueen valmennus on kunnossa ja siellä tehdään oikeasti tavoitteellista työtä nousun eteen, Salminen summaa.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.
Awak Kuierin Reyer Venezia ei jättänyt mitään sattuman varaan Italian Serie A1:n puolivälierissä, vaan eteni vakuuttavasti välieriin. Unkarissa Sara Bejedin mitalihaaveet kaatuivat ja Saksassa saatiin välierät käyntiin.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.
Yhdysvaltojen NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA marssivat viikonloppuna Final Fouriin, kun UCLA kaatoi ensin Ole Missin ja sitten LSU:n.
Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan mestaruuden jahtia, kun Saarlouis Royals eteni välieriin suoraan kolmella voitolla. Veera Pirttisen ja Niko Kuusen kaudet tulivat sen sijaan päätökseen. Unkarissa saatiin myös pudotuspelit vauhtiin.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.
Saksan Bundesliigassa puolivälierät käynnistyivät Roosa Lehtorannan ja Veera Pirttisen osalta vahvasti. Awak Kuier loisti jälleen Italiassa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilän edustama Ohio State ja Henna Sandvikin Indiana pelaavat NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa ja pelaavat ensi yönä. Lopputurnauksessa nähdään myös konferenssiensa mestarit Elina Aarnisalo (UCLA) ja Janette Aarnio (South Florida).
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.