Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

25.7.2025 09:55 Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

Tuomas Hirvonen nähdään tulevalla kaudella vihreäpaidoissa. Kuva: Lucas Holm/Kataja Basket

Hirvonen aloittaa 15:nnen peräkkäisen kautensa pääsarjassa (Kouvot 2011-2019, Lahti Basketball 2019-2020, Kouvot 2020-2022 ja Kataja Basket 2022-2025) Kotkassa KTP-Basketin riveissä. Hän on ehtinyt urallaan voittaa Korisliigassa kultaa (Kouvot 2016), hopeaa (Kouvot 2019) ja pronssia (Kataja Basket 2023) sekä Suomen Cupin (Kataja Basket 2023).

– Fiilikset ovat erittäin hyvät. Tuomas Hirvonen on perinteinen pelintekijä. Kotimaiset pelintekijät ovat kortilla, joten sellaisen saaminen oli erittäin tärkeää. "Tumppi" tuo johtajuutta kentälle ja uskomme hänen näyttävän vielä kuuluvansa Korisliigan eliittiin pelipaikallaan, KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovicin kanssa vihreävalkoisia luotsaava Michael Pounds sanoo KTP-Basketin verkkosivuillaan julkaisemassa uutisessa.

Viime kaudella Hirvonen sai peliaikaa Kataja Basketissa 25 minuuttia per peli ja kirjaustti tilastoihin keskimäärin 5,3 pistettä, 2,4 levypalloa ja 4,4 syöttöä.

– Tulen Kotkaan hyvillä mielin. Muutama tuttu pelaaja on joukkueessa jo valmiiksi. Keskustelut ja ajatukset päävalmentajan kanssa ovat menneet hyvin yhteen, Hirvonen kertoo.

– Ensi kauden tavoitteena on auttaa kaikin mahdollisin tavoin nousemaan seuraa takaisin kärkikahinoihin. Henkilökohtaisena tavoitteena on totta kai pysyä terveenä ja parantaa omaa peliä kaikilla osa-alueilla.

 
30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

Näytä lisää vastaavia