1.12.2019 21:30 Joensuulaiset jatkavat hurjaa vierasotteluiden putkeaan jo maanantaina Kotkassa.

Katajan laituri Jarekious Bradley tehtaili Korihaita vastaan 14 pistettä ja kymmenen levypalloa. Kuva: Ville Vuorinen
Joensuun Kataja Basket otti toisen peräkkäisen vierasvoittonsa, kun Uudenkaupungin Korihait kaatui kotiparketillaan lukemin 69–84 (42–46).
Ottelu oli alusta loppuun tasainen näytös, jota Kataja hallitsi jatkuvasti hienokseltaan. Kolme edellistä otteluaan voittanut Korihait pelasi kelpo ottelun, vaikka tällä kertaa vierasjoukkue olikin vahvempi.
– Tämä oli yksi peli. Jos joku ajatteli, että tässä nyt edetään voitosta voittoon, niin ei tämä niin helppoa ole. Tässä sarjassa jokainen ottelu on aina haaste. Mielestäni pelasimme pääsääntöisesti ihan kuin haluammekin, Korihaiden käskyttäjä Jarno Nikula sanoi.
Kataja kasvatti johtoaan tasaisesti toisella puoliajalla. Omar Calhoun (24/6) ja Jarekious Bradley (14/10/3s) olivat joensuulaisten parhaimmistoa.
– Aloimme toisella puoliajalla tulemaan alas paljon paremmin, siirtymäpuolustuksemme parantui. Hyökkäyksissä myös pallo liikkui paremmin, 17-vuotias pelintekijä Valtteri Mervola (5/0/2s) totesi.
Korihaiden vaarallisimmat pelaajat olivat jälleen Ernest Zeigler III (19/15) ja Jalen Henry (22/3). Kaksikko on tuonut joukkueeseensa valtavan määrän urheilullisuutta.
– Toisella puoliajalla puolustimme paremmin, aivan kuten Valtteri totesi. Kommunikoimme siirtymissä paremmin, niin saimme heiltä helppoja koreja pois. Aloimme myös ehkä vähän oppia, miten Zegleria ja Henrya vastaan kannattaa puolustaa. Kaikkea heiltä ei saa pois, hyviä pelaajia kun ovat, Katajan päävalmentaja Juha Sten kehui.
Korihait pelaa seuraavan kerran lauantaina, kun vieraaksi saapuu Lahti Basketball. Katajan urakointi vieraskentillä jatkuu jo maanantaina Kotkassa. Vielä KTP-ottelunkin jälkeen Katajalla on edessä kolme ottelua vieraskentillä.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.