20.10.2024 09:07 Uudessa Yle Urheilun dokumentissa Lauri Markkanen – suomalainen supertähti seurataan koripalloilija Lauri Markkasen elämää läheltä. Miten olla vitsaileva pienten lasten isä ja supertähti yhtä aikaa. Dokumentti seuraa Markkasen elämää maailman huipulla mammuttisopimuksen paineiden alla ja läpi loukkaantumisten noin puolentoista vuoden aikana.
Kuva: FIBA
Lauri Markkanen – suomalainen supertähti -dokumentti nyt Yle Areenassa. Ensimmäinen televisioesitys Yle TV2:lla su 20.10. klo 21.05.
Iso käänne Markkasen uralla oli, kun Chicago Bulls valitsi Markkasen vuonna 2017 NBA:n varaustilaisuuden seitsemäntenä pelaajana. Uran kolmas kausi Chicagossa oli hankala. Dokumentissa Markkanen puhuu avoimesti siitä miten vaikeaa silloin oli.
- Omat odotukset oli niin korkealla, että sitten kun ei pystynyt yltämään niihin, niin oli henkisesti vaikeata. Makasin sängyssä ja tuijotin kattoon.
Markkasesta aukeaa dokumentissa vitsaileva ja hymyilevä persoona, ja yksi huippuhetkiä on kun supertähti laulaa keskittyneenä voimabiisiään autossa matkalla kauden avauspeliin.
Markkasta seurataan paljon hänen kotonaan. Vaimo ja kaksi lasta ovat hänelle tärkeitä, ja lapsilla on ainutlaatuinen mahdollisuus pyöriä karusellissa isän käsissä, kun karusellin rungolla on mittaa 213 senttiä. Vauhtia ja riemua riittää kun supertähti-isä rentoutuu lasten kanssa.
Maajoukkuepelaaja Sasu Salinin kanssa Markkanen pohtii kellojen hintoja. Uran alussa joukkuekavereiden kimaltelevat kellot tuntuivat aivan liian kalliilta.
- Silloin alkuvuosina oli kyllä vähän kulttuurishokki se, että ei oikein tuntunut löytyvän oman kaltaisia ihmisiä ja pukuhuoneessa oli niin rajua kiiltoa, että silmiin sattui, Markkanen muistelee.
Sopimuspohdintojen seuranta kulkee Markkasen mukana koko dokumentin ajan. Kausi ja dokumentti huipentuu siihen, kun Lauri lähestyy uutta mammuttisopimustaan.
- Haluan saada ison sopimuksen tietysti. Haluan sen arvoisen diilin mitä olen ansainnut pelisuorituksilla, ja en haluaisi laittaa alennustarraa rintaan, hän pohtii ennen kuin 238 miljoonan dollarin sopimus on selvillä.
Lähde: Ylen Urheilun tiedote
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Hallitsevana maailmanmestarina Tampereen EM-alkulohkoon saapuvan Saksan ykköstykki, Orlando Magicin 208-senttinen ja 23-vuotias Franz Wagner, on vahvistanut olevansa mukana EM-kisoissa. NBA-pelaajista mukanaolonsa Tampereen EM-alkulohkossa ovat tähän asti vahvistaneet mm. Nikola Vucevic (Montenegro), Jonas Valanciunas (Liettua) ja Pelle Larsson (Ruotsi).
Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.
Susijengin EM-kotikisakesä 2025 on käynnistynyt Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa perinteisillä Open Gym -harjoituksilla, joihin päävalmentaja Lassi Tuovi on lähettänyt kutsut 43 pelaajalle. Susijengin EM-kisoihin valmistava ohjelma on puolestaan täydentynyt elokuun puolessavälissä Puolassa pelattavalla maaottelulla.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.
Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.