18.4.2012 A- ja B-nuorten SM-finaalien viimeiset finaalipaikat ratkesivat keskiviikkona pelatuissa kolmansissa välieräotteluissa. Finaaliin etenivät Honka Akatemia (A-pojat), Namika Lahti (B-pojat) sekä WB/Capitals I (A-tytöt).

Anton Odabasin Honka nähdään taas A-poikien SM-finaaleissa. Kuva: Francois Perthuis.
A-poikien SM-sarjan kolmannessa välieräottelussa Honka Akatemia karkasi jo varhain Tampereen Pyrinnöltä ja käytti toisella puoliajalla etumatkansa tehokkaasti hyväkseen matkalla 89–81 (50–33)-voittoon.
Hongalta Anton Odabasi (22/10), Visa Tarjanne (15/5) ja Teemu Sulonen (15/2) olivat takuunimet finaalipaikan varmistamisessa, Pyrintö jäi Kristian Rasinahon (26/6/3 riistoa) onnistumisten varaan.
A-poikien SM-finaaleissa kohtaavat Helsingin NMKY ja Honka Akatemia.
Namika Lahden piinkova puolustustyöskentely oli toisessa perättäisessä ottelussa liikaa Tapiolan Hongalle. Lahti vei ratkaisevan kolmannen välieräottelun päätösjakson 22-9 ja jatkoi finaaliin pistein 66–49 (30–28).
Lahden parhaat voitto-ottelussa olivat Juho-Matti Henttonen (16/3), Aapeli Alanen (14/7) ja Ville Karvonen (14/3). Hongasta erottautuivat Thomas van Santen (12/6) ja Leo Machana (11/12).
Namika Lahti kohtaa B-poikien SM-finaaleissa ToPon.
Vimpelin Veto ei pystynyt toiseen yllätysvoittoon Helsingissä, vaan WB/Capitals I pyyhkäisi ViVen tieltään kolmannessa A-tyttöjen välieräottelussa murskaavasti 76–39 (48–19).
WB/Capitalsin parhaina loistivat Janniina Koivunen (21/7), Noora Lakaniemi (15/2) ja Milla Kopra (5/13/2 syöttöä/2 blokkia). ViVen tehokkain oli Riikka Kujala (13/9).
WB/Capitals I tapaa A-tyttöjen SM-finaaleissa Honka Akatemian.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.