Aaltonen Catziin, Reshetko ja Lukkarinen jatkavat

30.5.2011 Naisten SM-sarjan hopeajoukkue Catz on solminut jatkosopimukset Jelena Reshetkon ja Roosa Lukkarisen kanssa. Uutena pelaajana kissalaumaan liittyy Lotta Aaltonen, joka siirtyy Lappeenrantaan kaksivuotisella sopimuksella Forssan Alusta.

Lotta Aaltonen siirtyy Catzin vahvuuteen.

Osan viime kaudesta äitiyslomalla ollut Jelena Reshetko jatkaa Lappeenrannassa. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Reshetko aloitti omalta osaltaan viime kauden vasta keväällä oltuaan koko alkukauden äitiyslomalla. Venäjän nuorten maajoukkueessa Euroopan mestaruudenkin voittanut laituri on pelannut Catzin riveissä jo toistakymmentä vuotta saavuttuaan jo juniori-ikäisenä Lappeenrantaan.

- ”Lena” on yksi sarjan parhaita pelaajia ja oli keväällä puolikuntoisenakin joukkueen parhaimmistoa. Nyt Lena pääsee treenaamaan hyvin ja tulee varmasti aiheuttamaan vastustajille päänvaivaa monella pelin osa-alueella, arvioi Catzin päävalmentaja Mika Haakana.

Reshetko kirjautti päättyneellä kaudella 11,8 pisteen, 6,1 levypallon ja 1,8 riiston keskiarvot.

- Uuden sopimuksen tekeminen oli suhteellisen helppoa, koska kotini ja perheeni on täällä ja olen pelannut täällä jo jonkin aikaa, toteaa Reshetko.

Roosa Lukkarisen viime kausi meni piloille jalkavamman vuoksi, joka vaati leikkaushoitoa. Hän ei pelannut peliäkään, mutta esiintyi Suomen mestaruuteen päättyneellä kaudella 2009-10 Catz-kokoonapanossa 2,4 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoilla.

- Tuntuu aivan mahtavalta päästä takaisin, koska minulla on ollut niin kova ikävä pelaamaan. Tässä kun olen nyt yksinäni treenannut, niin odotan harjoittelukaudenkin alkua kuin kuuta nousevaa, Lukkarinen kertoo Catzin tiedotteessa.

”Kissalauman” uusin jäsen on Lotta Aaltonen, joka on Kaaron Roiman kasvatti. Aaltonen on urallaan pelannut yliopistokoripalloa valtameren takana Coker Collegessa. Viime kaudeksi hän palasi takaisin naisten SM-sarjaan Forssan Alun riveissä ja oli yksi forssalaisten tärkeimmistä pelaajista oltuaan lähes poikkeuksetta avauskokoonpanossa. Myös Pussihukkia yhden kauden verran SM-sarjassa edustanut Lotta viihtyy heittävän takapelaajan tontilla ja tuo mukanaan lisää ratkaisuvoimaa Catz-riveihin.

Aaltonen pelasi Forssassa SM-kauden 8,4 pisteen ja 4,7 levyrin tehoin.

Viime vuosina paljon loukkaantumisista kärsinyt Vilja Kesänen ja Catz ovat purkaneet sopimuksen yhteisymmärryksessä pelaajan pyynnöstä.

Catzin valmennuspuolella jatkosopimuksen on puolestaan rustannut Arttu Rossi, joka jatkaa joukkueen fysiikkavalmentajana. Reshetkon, Lukkarisen ja Rossin jatkosopimukset kattavat ensi pelikauden.  

 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia