16.5.2014 Korisliigan neljännelle sijalle kauden päättänyt kotkalainen KTP-Basket on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen takamiehensä Aleksi Akpason, 21, kanssa. 192-senttinen NKL-Panttereiden kasvatti päätti vastikään ensimmäisen kautensa Kotkassa.

Aleksi Akpaso pysyy Kotkassa myös kaudella 2014/15. Kuva: Kai Kilappa.
Akpaso vakuutti kotkalaiskatsojat heti ensi peleistä lähtien kovalla asenteellaan, tiukalla puolustuksellaan ja näyttävillä donkeillaan. Keskiarvoikseen Akpaso merkkautti 4,5 pistettä ja 2,0 levypalloa 16,6 minuutissa ottelua kohden.
– Olen erittäin tyytyväinen ja iloinen, että Aleksin tapainen pelaaja jatkaa joukkueessa. Se tuo myös hyvää jatkumoa KTP:n jutulle. Aleksi osoitti varsinkin välierissä hyvää luonnetta ja uskon hänestä olevan paljon apua ensi kaudella, kiittelee KTP:n tuore päävalmentaja Anton Mirolybov.
– Pelitapani on aggressiivinen. Siihen tarvitaan jalkoja ja useampia jätkiä. Loppupeleissä se on pelaajasta kiinni, mutta mahdollisuudet Aleksi tulee kyllä saamaan, Mirolybov arvioi Akpason roolia kauden 2014/15 KTP:ssa.
Ennen KTP:hen siirtymistään Akpaso pelasi kaksi kautta Korisliigaa Kouvolan Kouvojen riveissä.
KTP:lla on Akpason lisäksi ensi kautta koskevat sopimukset Jukka Matisen, Michael Poundsin ja Joonas Lehtorannan kanssa. Neuvottelut jatkuvat koko suomalaisosaston kanssa.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.