5.3.2008 Jo kymmenettä kauttaan Korisliigassa pelaava, Joensuun Katajaa edustava amerikkalaislaituri Andre Foreman saavutti tiistaina 600 riiston rajapyykin. Kyseinen temppu on onnistunut ennen Foremania vain kolmelta pelaajalta.
198-senttinen Foreman riisti pelivälineen voitto-ottelussa Team Componentaa vastaan kerran. Hänellä on nyt liigauraltaan koossa tasan 600 riistoa.
Kaikkien aikojen tilastossa Foremanin edellä ovat vain Gerald Lee (1145), UU-Korihaita edelleen edustava Pasi Kauha (831) sekä Kari-Pekka Klinga (607).
Andre Foreman pelasi ensimmäisen SM-runkosarjaottelunsa Forssan Alun paidassa 1.10.1994. Pitkä ura Suomessa on nostanut monipuolisen Foremanin korkealle käytännössä jokaisessa henkilökohtaisessa kaikkien aikojen tilastokategoriassa. Seuraavaksi hän hätyyttelee 400 heitontorjunnan saavuttamista. Vuosina 1995 ja 2005 liigan torjuntakuninkuuden voittaneella Foremanilla on koossa 397 torjuntaa. Parempaan on kaikkina aikoina pystynyt ainoastaan Pekka Markkanen (541).
Vaikka Foremanilla on ikää 38 vuotta, on hän näyttänyt vähän vanhenemisen merkkejä. Kuluvalla kaudella Foreman on pelannut Katajan kaikki 38 ottelua. Keskiarvoikseen hän on kirjauttanut 16,2 pistettä, kuusi levypalloa, 1,5 riistoa ja 0,9 torjuntaa.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.