Anni Mäkitalo ja Laura Saarinen Forssan Alkuun

27.6.2019 13:08 Naisten Korisliigassa niukasti mitalipeleistä päättyneellä kaudella tippunut Forssan Alku on tehnyt kaksi merkittävää sopimusta, kun Anni Mäkitalo ja Laura Saarinen vahvistavat forssalaisseuraa tulevalla kaudella.

Anni Mäkitalo pelasi kaksi edellistä kautta Saksan Bundesliigassa Donau-Riesin joukkueessa. Mäkitalo oli yksi joukkueensa runkopelaajista 32 minuutin peliajalla ja 9,4 pisteen sekä 2,3 levypallon tehoilla. Saksan lisäksi Mäkitalo on pelannut urallaan Unkarissa, Tshekissä ja Ranskassa.

27-vuotias Mäkitalo edusti naisten maajoukkuetta EM-karsinnoissa 2018. Kaikkiaan hänellä on vyöllään 39 naisten maaottelua. 

Suomessa hän edusti viimeksi kausina 2014-16 Hyvinkään Pontevaa. Lappeenrannassa Mäkitalo voitti Catzin kanssa Suomen mestaruudet 2013 ja 2014. Ensimmäisen naisten mestaruutensa hän voitti jo 2009 Espoossa.

– Himoni koripalloon ei ole sammunut, mutta kolmen ulkomaan vuoden jälkeen tuli sellainen fiilis, josko palaisin Suomeen nyt ainakin toistaiseksi. Seuravaihtoehtoja pohtiessani Alku tuli vahvaksi vaihtoehdoksi, sillä olen kuullut seurasta paljon hyvää. Lisäksi haluan aina olla osa voittavaa joukkuetta ja uskon, että Alku on ensi kaudella sellainen, Mäkitalo sanoo Forssan Lehden haastattelussa.

Laura Saarinen pelasi päättyneellä kaudella Korisliigaa ToPossa. Saarinen oli voittamassa Suomen mestaruutta HyPossa keväällä 2017. Saarinen on aiemminkin uransa aikana edustanut Forssan Alkua. Hän pelasi kauden 2013-14 forssalaisjoukkueessa. Ennen ensimmäistä FoA-kautta hän pelasi Saksassa kaudella 2010-11 ja Espanjassa 2013-14.

27-vuotias Laura Saarinen pelasi päättyneellä kaudella ToPossa naisten Korisliiigaa 9,2 pisteen ja 7,4 levypallon keskiarvoilla.
27-vuotias Laura Saarinen pelasi päättyneellä kaudella ToPossa naisten Korisliiigaa 9,2 pisteen ja 7,4 levypallon keskiarvoilla.

Mäkitalon ja Saarisen lisäksi FoA tiedotti aiemmin tehneensä sopimukset viime kaudella HyPossa pelanneiden Taru Tuukkasen ja Henna Salomaan kanssa. Lisäksi Alku on tehnyt aiemmin jatkosopimuksen aloitusviisikon takapelaajansa Meral Bedretdinin kanssa.

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Emma Ristola jatkaa Tapiolan Hongassa kaudella 2025-26

Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.

5.6.2025 10:01 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja Lauren Heard jatkosopimukseen

Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.

4.6.2025 09:42 Naisten Korisliiga

BC Nokian naiset ovat solmineet tulevaa pelikautta koskevan valmennussopimuksen Ilpo Rantasen kanssa

BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.

2.6.2025 10:17 Naisten Korisliiga

Mestariluotsi Roope Mäkelä jatkaa Peli-Karhujen peräsimessä

Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.

30.5.2025 13:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan Vuoden tulokkaana palkittu Emma Lampén jatkaa Hongassa

Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.

22.5.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia