Anton Mirolybov Itävallan liigan vuoden valmentaja – ”Olen valinnasta erittäin otettu”

19.5.2023 13:34 Swans Gmundenin Itävallan liigan runkosarjan voittoon johdattanut Anton Mirolybov on valittu sarjan vuoden valmentajaksi. Mirolybovin apuvalmentajana toimii Aleksi Koskinen.

Aleksi Mirolybov (kesk.) valittiin jälleen vuoden valmentajaksi. Apuvalmentajana toimii Aleksi Koskinen (vas.). (Kuva: OCS Swans Gmunden)

Valinnan suorittivat valmentajat ja joukkueiden kapteenit. Huomionosoitus oli Mirolyboville uran toinen, sillä hän sai palkinnon myös kaudella 2020-21.

- Olen valinnasta erittäin otettu. Ottaen huomioon myös taistelun kentän ulkopuolella, niin totta kai se lämmittää. Tietysti on fakta, että ilman pelaajia ei ole valmentajaa, ja myös Aleksin todella iso panos on merkittävä.

- Haluan kiittää omia pelaajiani, organisaatiota ja erityisesti Aleksia siitä panostuksesta ja uskosta mitä he ovat osoittaneet tähän meidän yhteiseen proggikseen, Mirolybov kiittelee.

Swans on suomalaiskaksikon johdolla raivannut tiensä myös Itävallan liigan finaaleihin, jossa se kohtaa hallitsevan mestari BC Viennan. Swans jahtaa samalla hattutemppua, sillä joukkue on voittanut tällä kaudella jo Supercupin sekä Itävallan cupin. Siitä huolimatta Mirolybov heittää paineet vastustajan niskaan.

- Vaikka me olemme pelanneet hyvin ja pärjänneet Viennaa vastaan, niin asettaisin ennakkosuosikin viitan heille. Vienna on rakennettu isolla budjetilla voittamaan mestaruus. Tulee tosi kova taistelu, sillä pelit alkavat jo lauantaina.

Kokonaisuudessaan Mirolybov odottaa tasaisista ja mielenkiintoista finaalisarjaa.

- Kysymys on, että kumpi joukkueista pystyy pelaamaan omalla temmollaan ja uskon, että jos me pystymme pelaamaan omalla temmollamme, niin olemme vahvoilla. Toisaalta, jos menemme Viennan temmon mukaan, niin he tulevat olemaan vahvoilla.

- Muuten finaaleista tulee toivottavasti mielenkiintoinen ja hyvätasoinen tapahtuma. Lähdemme tappelemaan altavastaajana, mutta tekemään kaikkemme siihen, että saisimme kolme voittoa kasaan.

 
30.3.2025 09:17 Susijengi

Federikon ja Yalahon Texas Techin tie nousi pystyyn NCAA:n lopputurnauksessa

Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech oli lähellä jättiyllätystä Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n lopputurnauksen läntisessä aluefinaalissa San Franciscossa. Texas Tech johti suursuosikki Floridaa yhdeksällä pisteellä vielä kolme minuuttia ennen loppua, mutta taipui lukemin 79-84 (37-40) Floridan raivatessa tiensä Final Four -turnaukseen.

29.3.2025 09:10 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi hallitsevan Euroliigan mestarin vieraskentällä

Loukkaantumissuman keskellä tuskaileva Mikael Jantusen Paris Basketball venyi urotekoihin perjantai-iltana Ateenassa kaatamalla hallitsevan Euroliigan mestarin Panathinaikosin täpärin lukemin 98–101 (48–56) tämän kotikentällä kreikkalaisten raivokkaasta loppukiristä huolimatta.

29.3.2025 08:41 Suomalaiset ulkomailla

Suomalaista urheiluhistoriaa: Tuomas Iisalo nousee Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi!

Urheilugaalassa vuoden valmentajana palkittu Tuomas Iisalo, 42, teki viime kesänä suomalaista urheiluhistoriaa kohoamalla NBA-joukkueen valmennusjohtoon ensimmäisenä suomalaisena koskaan. Lauantaina Suomen aikaa loviisalaislähtöinen Iisalo kirjoitti yhä merkittävämmän luvun historiaa, kun Memphis Grizzlies nimitti hänet päävalmentajaksi irtisanotun Taylor Jenkinsin tilalle loppukauden kestävällä sopimuksella.

28.3.2025 10:57 NCAA

Sweet Sixteen kutsuu Elina Aarnisaloa ja UCLA:ta

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.

27.3.2025 09:45 NCAA

Federikon ja Yalahon Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.

26.3.2025 09:15 Susijengi

Jantunen vireessä Istanbulissa, Paris Basketballille viime sekunnin tappio

Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).

21.3.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen aloittavat pudotuspelit Saksassa

Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.

19.3.2025 08:12 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi Milanon, tarttui pudotuspelipaikkaan

Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.

14.3.2025 12:52 NCAA

Elina Aarnisalon UCLA ja Janette Aarnion South Florida konferenssiensa lopputurnausten mestaruuteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA sekä Janette Aarnio ja South Florida juhlivat konferenssiensa lopputurnauksien mestaruuksia. Täten UCLA ja South Florida ansaitsivat suoran paikan NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

10.3.2025 15:21 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni aloittanut vahvasti Italiassa – ”Sopii minulle täydellisesti”

Edon Maxhuni siirtyi helmikuun alussa italialaisjoukkue Scafatiin. Susijengin takamies haluaa auttaa joukkuetta säilyttämään paikkansa Serie A1:ssä.

Näytä lisää vastaavia