30.8.2017 Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen sopimuksen 28-vuotiaan Antti Kanervon kanssa.

Antti Kanervo nähtiin Kauhajoen Karhun paidassa kaudella 2015–2016. Kuva: Erkki Hautaviita
Kanervolta löytyy Korisliigasta kokemusta 360 ottelun verran, sekä 110 ottelua maajoukkuepaidasta, joten Seagulls saa miehistöönsä erittäin kokeneen pelaajan. Äänekoskelta kotoisin oleva 192-senttinen pitkä laituri edusti edelliskaudella Ranskan Pro B -liigassa pelaavaa Chorale de Roanne joukkuetta.
Vuoden 2009 Korisliigan parhaaksi tulokkaaksi valitulta pelaajalta löytyy Korisliigan pronssimitali kausilta 2010 ja 2013 sekä hopeamitali kausilta 2011, 2012 ja 2014.
Ennen Ranskan sarjaan siirtymistä, Kanervo edusti Korisliigassa Kauhajoen Karhua kaudella 2015-2016 kirjauttaen 29 minuutissa 13,5 pistettä / 2,5 syöttöä / 2,5 levypalloa per ottelu. Kyseinen kausi päättyi Seagullsin kannalta herkullisesti, kun juuri Karhu kaatui ratkaisevassa viidennessä puolivälieräottelussa jatkoajalla ja kaiken lisäksi vieraskentällä.
Kanervo on tunnettu kylmänviileänä viimeistelijänä ottelun ratkaisuhetkillä ja erityisesti kolmen pisteen viivan takaa. Korisliiga-uran heittoprosentit 52,1 /2p ja 41,2/3p osoittavat, että kyseessä on todellinen huippuluokan heittäjä. Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas pitää Kanervoa kovana kilpailijana.
– Olen erittäin tyytyväinen siihen, että Antti päätti liittyä meidän ryhmään. Saamme joukkueeseemme pelaajan, joka on todistanut olevansa kovan luokan pelimies niin tällä kuin seuraavallakin tasolla. Antti tuo mukanaan kokemusta, heitto- taitoa ja on erittäin kova kilpailija, Larkas kertoo seuran tiedotteessa.
– Antin myötä suomalainen runko on nyt kasassa ja haastaa minkä tahansa Korisliiga-joukkueen vastaavan. Kun onnistumme vielä viimeisissä jenkkihankinnoissa, niin meillä on mahdollisuus jatkaa taistelua A-sarjan terävimmässä kärjessä.
Helsinki Seagullsilla on jo voimassa olevat sopimukset seuraavien pelaajien kanssa:Alex Vaenerberg, Timo Heinonen, Antti Niskanen, Ricky Waxlax, Jyri Eboreime, Jesper Granlund, Sakari Laakso, Tuukka Kotti ja Derek Jackson.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.