BC Nokia jatkosopimukseen Papa Dian kanssa

30.9.2016 BC Nokia ja try-outilla syyskuun loppuun ollut Papa Dia ovat sopineet jatkosopimuksesta, joka kattaa Korisliiga-kauden 2016-17. 208-senttinen Dia vakuutti valmennusjohdon nousujohteisen pelaamisen ja harjoittelun lisäksi persoonallaan.

Senegalista kotoisin oleva Papa Dia, 29, siirtyi Yhdysvaltoihin pelaamaan jo lukioikäisenä ja valmistui Southern Methodist Universitystä kauden 2010-11 päätteeksi. Dian tie vei yliopistosta Euroliiga-organisaatioon, kun KK Zagreb nappasi lupaavan sentterin riveihinsä. Kaudeksi 2012/2013 Dia teki sopimuksen liettualaisen KK Šiauliain kanssa, mutta ei kyennyt pelaamaan kautta loppuun asti joukkueessa loukkaantumisen takia. Hän on pelannut urallaan myös Espanjassa, Italiassa ja Kosovossa.

– Liettuassa Papa loukkasi selkänsä pahasti ja sen jälkeen ura on ollut laskusuunnassa. Hän saapui meille elokuun puolessa välissä lyhyelle try-outille, jota jatkettiin ensin syyskuun loppuun ja nyt alkavaksi kaudeksi, BC Nokian päävalmentaja Ilpo Rantanen kertoo.

– Esitykset sekä treeneissä että peleissä ovat olleet nousujohteisia. Hänen koripallohistoriansa itsessään kertoo jo, että kuinka kova jätkä on kyseessä ja hiljalleen vanha alkaa löytymään.

BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuomisen mukaan Näädät lähtee kauteen viidellä ulkomaalaisvahvistuksella.

– Pelaajakehityksen kannalta on tärkeää, että treeneissä pelaajat pääsevät pelaamaan omilla pelipaikoillaan. Dia mahdollistaa sen, että esimerkiksi Eldar Skamo ja Ville Haapoja pääsevät pelaamaan harjoituksissa luontaisilla pelipaikoillaan.

Lisätiedot: BC Nokia

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia