17.12.2017 Korisliigan sunnuntai-illan yksinäisessä väännössä BC Nokia isännöi tappioputkeen ajautunutta Korihaita. Näätäpaidat osoittautuivat ikäväksi isännäksi haiparvelle, BC Nokian löylytettyä taululle lopulta komeat 112-91 (55-46) –voittolukemat.
Eldar Skamo oli jälleen vahvassa iskussa, näätäpaitojen ottaessa makoisan kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista. Kuva: Ville Vuorinen
Vierasjoukkue Korihait aloitti pirteistä ja piteli jopa hienoa yhdeksän pisteen johtoa käsissään avauskympin jälkeen. Tuo sama yhdeksän pisteen johto oli hengissä vielä toisen jakson alkuminuuteilla, Justus Kilpisen kahden pisteen arvoisen suoritteen muuttaessa tulostaulun digitaalit lukemiin 28-37.
BC Nokia muutti ottelun kulun tämän jälkeen kuitenkin täysin. Näätäpaidat lätkivät vain kolmessa ja puolessa minuutissa 19-2 –runin, nousten nopeasti kahdeksan pisteen johtoon. Ottelun toisella puoliajalla isännät nykivät minuutti toisensa jälkeen eroa suuremmaksi, katkaisten vierailijoiden selkärangan lopullisesti päätösjakson puolivälissä 14-5 –runilla, nousten ratkaisevaan 18 pisteen johtoasemaan.
BC Nokian hyökkäyskoneisto rullasi sunnuntaina täydellä teholla, eikä Korihait tuntunut löytävän vastausta näätien pysäyttämiseen. Isäntien hyökkäys pumppasi jatkuvalla syötöllä laadukkaita korintekopaikkoja niin kaaren sisältä (2p 72%) kuin sen takaa (3p 43%), joka repi vierailijoiden puolustuksen riekaleiksi. Tästä johtuen isännät viettivät aikaa myös vapaaheittoviivalla yli tuplasti Korihaita enemmän, voittaen bonuspisteet numeroin 20-5.
- 112 pistettä kertoo, että hyökkäsimme todella hyvin. Laitoimme palloa ahnaasti sisälle, koska siellä meillä oli tänään etu, valotti BC Nokian päävalmentaja Ville Tuominen.
Leyton Hammondsin 25 pistettä ja 9 levypalloa antoivat hyvän tahdin isäntien hyökkäykselle, serbisentteri Dragan Labovicin murjoessa kuitenkin illan komeimman tilastorivin 26 pisteellä, 4 levypallolla ja 4 koriin johtaneella syötöllä. Kävelevä matchup-ongelma Eldar Skamo soitti komppikitaraa kaksikon takana 14 pisteen, 7 levypallon, 3 riiston ja 2 koriin johtaneen syötön tahdissa.
Hailauman pirteimpiä esiintyjiä sunnuntain mähinässä olivat energinen sisäpelaaja Juan Pattillo (27/4/2 riistoa), tupla-tuplaa lähennellyt Sean O’Brien (18/8/3 syöttöä) sekä parhaan liigaottelunsa pelannut Kenney Funderburk (20/4/4 syöttöä).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.