BC Nokian voittoputki kasvoi jo viiden ottelun mittaiseksi

2.11.2018 20:28 Ura Basket otti Uudessakaupungissa kauden toisen voittonsa.

Tuomas Hirvosen edustama Kouvolan Kouvot on onnistunut voittamaan viidestä ottelustaan vain yhden. Kuva: Ville Vuorinen

Erinomaiseen vireeseen yltynyt BC Nokia jatkoi oivia tuloksiaan Kouvolan Kouvojen vieraillessa Pirkanmaalla. Nokialaiset ottivat jo viidennen peräkkäisen voittonsa koriluvuin 79–69 (41–37).

Kouvot aloitti ottelun hyvällä hyökkäyspelaamisella. Vierasjoukkue nakutti avausneljänneksellä komeat 26 pistettä. Toisella ja kolmannella jaksolla kouvolalaisten tahti kuitenkin hiipui, sillä keskimmäisten neljännesten aikana Kouvot teki yhteensä 24 pistettä.

BC Nokian voiton takuumiehinä toimivat sentterit Dragan Labovic ja Sean O’Mara. Labovic upotti viidestä kolmosestaan neljä ja keräsi pistesaldokseen 21. Lokakuun pelaajaksi valittu O’Mara kasasi 20 pistettä ja kuusi levypalloa.

– Alussa vähän hötkyiltiin meidän puolustuksen kanssa. Sen jälkeen viimeiset 30 minuuttia pääosin puolustimme tosi fiksusti. Hyökkääminen oli vaikeata. Tuollaista päätyrajatuplausta vastaan ei ole vielä pelattu, BC Nokian käskyttäjä Ville Tuominen mietti. 

Kouvojen tehokkain oli kapteeni Ville Kaunisto tupla-tuplallaan: 18 pistettä ja kymmenen levypalloa. BC Nokian puolustuksen pitävyydestä kertoo Kouvojen kahden pisteen heittojen prosentti, 31.

– Tiukka taistelu. Meidän osalta homma kaatui siihen, ettei pystytty toteuttamaan hyökkäystä. Kaikki menetykset johti nopeisiin toiseen päähän, Kouvojen Teemu Knihtinen harmitteli.

Kouvot on onnistunut voittamaan viidestä ottelustaan ainoastaan yhden. BC Nokialla on puolestaan viisi voittoa seitsemästä kamppailusta.

Ottelutilasto

Ura Basket otti arvokkaan voiton Uudessakaupungissa

Kaarinan Ura Basket otti perjantai-iltana Korisliiga-historiansa toisen voittonsa. Korihait kaatui Uudessakaupungissa koriluvuin 90–108 (36­–51).

Uran ryöstöreissu oli kova suoritus, sillä pelaajistosta olivat edelleen sivussa loukkaantuneet Stephen Croone sekä Eldar Skamo. Myöskään Croonen tuuraajaksi hankittu Johnathan Jordan ei ole vielä saapunut Suomeen.

Uran yhdysvaltalaiset Malik Dime ja Avery Woodson pelasivat huiman ottelun. Woodson heitti tarkasti 32 pistettä. Dime sen sijaan teki pisteitä 28. Merkittävämpi temppu oli Dimen käsittämättömät 24 levypalloa. Dimen levypallomäärä on suurin luku Korisliigassa 2010-luvulla.

Korihaiden paras oli ehdottomasti kuusi kertaa kaaren takaa onnistunut Topias Kuukkanen. Loistavalla tasolla kauden aloittanut Kuukkanen heitti yhteensä 26 pistettä. Se on samalla Kuukkasen ennätys Korisliigassa.

Uran kausi jatkuu jo sunnuntaina kotiottelulla Lapuan Kobria vastaan. Korihaiden seuraava ottelu on keskiviikkona Lapualla.

Ottelutilasto

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia