Bisons hakee ensimmäistä Eurocup-vierasvoittoaan Ateenasta

12.11.2013 Urheilukliseisiin kuuluva ilmaisu matkustamisesta leijonan luolaan tulee keskiviikkona todeksi Eurocupin jatkosarjapaikkaa havittelevalle Loimaa Bisonsille, joka pyrkii kartuttamaan voittotiliään ateenalaisen Panioniosin kotihallissa fanaattisten kreikkalaiskannattajien edessä. Bisons-valmentaja Greg Gibson kertoo viime viikon Spartak-voiton kasvattaneen joukkueensa itseluottamusta.

Viimeiset kaksi kautta Panioniosia edustanut Billy Keys palaa Bisons-paidassa entiselle kotikentälleen.

Korinalusjyrä John Williamson tekee Ateenassa kauden Eurocup-debyyttinsä.

Bisons-luotsi Greg Gibsonin mukaan joukkueen itseluottamus on korkealla.

"Junnu Lee" on Eurocupin paras suomalaiskorintekijä 14,5 pisteen keskiarvollaan. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tuomas Venhola.

Bisons mykisti venäläisen miljoonaseuran Pietarin Spartakin viime keskiviikkona kotonaan Vantaan Energia Areenalla, kun Mikko Koivisto tarjoili Tuukka Kotille korintekoon vapauttavan syötön vain kaksi sekuntia ennen ottelun loppua.

 

Voiton jälkeen tunnelma loimaalaisleirissä oli vapautunut, sillä Spartakille kaatuessaan Bisonsille olisi kirjattu kolmas alle yhden heiton tappio kolmeen viikkoon, mikä olisi ollut erityisen haastava skenaario ottaessa huomioon, että Bisons pelaa alkulohkon viimeisestä kuudesta ottelustaan neljä vieraskentällä.

 

Spartakin kaaduttua on Bisonsilla tilillään kaksi voittoa neljästä ottelusta, ja päävalmentaja Greg Gibsonin mukaan joukkue uhkuu itseluottamusta lähtiessään Ateenaan toiseen Eurocup-vierasotteluunsa.

 

– Voiton jälkeen on huomattavasti helpompaa astua Ateenan koneeseen. Vaikka Spartak-peli ei vielä ollut varsinainen pakkovoiton paikka, 2-2-voittosuhteella on paljon miellyttävämpi hakea ensimmäistä vierasvoittoa kuin 1-3-voittosuhteella, Gibson laskeskelee.

 

– Spartak-peli oli meille jo neljäs viime sekunneilla ratkennut ottelu, ja jo tämän perusteella itseluottamuksemme on korkealla. Olemme osoittaneet pystyvämme pelaamaan voitosta mitä tahansa joukkuetta vastaan tässä sarjassa.

 

Williamson teki vaikutuksen, Panionios on Keysille tuttu

 

Bisons haki Spartak-voittonsa ennen kaikkea hartiavoimin, sillä joukkueen uusi amerikkalaisvahvistus, fysiikkaihme John "The Body" Williamson ei ollut vielä edustuskelpoinen.

 

198-senttinen korinalushärkä teki ensiesiintymisensä Bisons-paidassa lauantaina Espoossa ja kuritti vanhaa seuraansa Honkaa 24 pisteellä vain 19 minuutissa. Keskiviikkona Ateenassa Williamson tekee kauden Eurocup-debyyttinsä.

 

– John on vielä muutaman viikon päässä parhaasta kunnostaan, mutta hän tuo jo nyt meille korin alle kovuutta ja ratkaisuvoimaa. Ennen kaikkea hän auttaa meitä levypallopelaamisessa, joka on ollut meille Eurocupissa vaikeaa, sekä vie paineita pois Tuukalta (Kotti), Gibson arvioi.

 

Keskiviikon ottelun tärkeyttä ei voi ylikorostaa, sillä vastakkain on kaksi joukkuetta, joista kumpikin on hakenut kaksi voittoa ja petaisi itsensä voitolla vahvoihin asemiin alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä. Ennakkokaavioissa joukkueet ovat tasaväkisiä, joskin fanaattisuudestaan tunnetut kreikkalaiskannattajat kallistavat vaakakuppia niin, että kotijoukkuetta voidaan pitää voittajasuosikkina.

 

– Olen kuullut paljon tarinoita kreikkalaisfaneista monilta pelaajilta, mutta uskon meidän olevan valmiit haasteeseen. Meitä helpottaa, että Billy Keys on pelannut viimeiset pari kautta Panioniosissa, ja hän on kertonut meille paljon sikäläisistä olosuhteista, pelaajista ja kannattajista. Tavoitteenamme on ehdottomasti avata vierasvoittotili, uhkuu Gibson.

 

Koposen Himki ja Leen Ploiesti herkullisissa asemissa

 

Eurocupin kolmelle muullekin ”suomalaisjoukkueelle” tilanne on keskiviikkoiltana herkullinen.

 

Viimeiset kolme otteluaan voittanut Petteri Koposen BC Himki ryhmittyy kentälle Bosniassa KK Igokea Aleksandrovacin kotikentällä, kun taas Gerald Lee juniorin CSU Asesoft Ploiesti ottaa kotonaan Romaniassa mittaa Lukoil Sofiasta.

 

Himkillä ja Ploiestilla on mahdollisuus ottaa vahva kiinnitys Eurocupin jatkopaikkataisteluun alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä, sillä Lukoil ja Igokea ovat E-alkulohkon hännänhuiput, jotka joutuisivat entistä ahtaammalle hävitessään keskiviikon ottelunsa. Himki on hakenut neljästä ottelustaan kolme ja Ploiesti kaksi voittoa.

 

Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana palaa puolestaan viime viikon vieraspelin jälkeen kotikentälleen Stozice Areenalle kohtaamaan Ranskan liigassa pudotuspeliviivan alle ja Eurocup-lohkonsa hännille jumittuneen Paris Levalloisin. Neljästä ottelustaan kaksi voittaneen Olimpijan Sasu Salin saa takakentällä vastaansa Duke- ja NBA-taustaisen amerikkalaispelinrakentaja Daniel Ewingin, joka on pelannut viimeiset kuusi kautta Euroopan huippuseuroissa.

 

Yhteenveto: suomalaiset tilastokärjet Eurocupissa

 

  • Gerald Lee jr (CSU Ploiesti): Pisteet 14,5 Levypallot 5,8 Syötöt 1,0 2p 78,1%
  • Petteri Koponen (BC Himki): Pisteet 12,3 Levypallot 2,0 Syötöt 3,8 2p 3p 40,7% 1p 100,0%
  • Tuukka Kotti (Bisons): Pisteet 11,5 Levypallot 5,5 Syötöt 1,5 2p 59,0%
  • Mikko Koivisto (Bisons): Pisteet 10,8 Levypallot 1,0 Syötöt 2,0 3p 47,8% 1p 100,0%
  • Sasu Salin (Union Olimpija): Pisteet 9,0 Levypallot 3,3 Syötöt 2,0 1p 100,0%

 

Lisätietoja: Eurocupin tilastot

Asiat

 
12.3.2026 10:00 Susijengi

Susijengin Unkari-pelin julkinen lipunmyynti käynnistynyt – otteluun myyty yli 10 500 lippua

Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

11.3.2026 12:59 Nuorten SM-sarjat

Juniorisarjojen Vuoden muuvi -kilpailu on taas täällä!

Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 14:28 Koripalloliitto

Lisenssiennätys rikki – koripallon vahva vire näkyy kentillä ja katsomoissa

Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

Näytä lisää vastaavia