Bisons hyydytti Katajan kontaktipelillä, Korisliigan mestaruus ratkeaa tiistaina

17.5.2015 18:01 Korisliigan kevään 2015 mestaruus ratkeaa tiistaina. Lauantaina Joensuussa pahasti alisuorittanut Loimaa Bisons palasi tasolleen Turun HK-Areenassa sunnuntain neljännessä osaottelussa. Kivikovan joukkuepuolustuksen huolelliseen hyökkäyspeliin yhdistänyt Bisons karkasi joensuulaisilta toisella neljänneksellä ja tasoitti finaalisarjan 89–74 (47–33)-voitollaan.

Tuukka Kotti dominoi korinalustoja finaalien neljännessä osaottelussa..

..Ian Hummer otti loimaalaiset harteilleen toisella neljänneksellä..

..ja Ilpo Pehkonen toi lisälatausta penkiltä. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Kai Kilappa & Erkki Hautaviita.

Kataja Basket lähti ottelun alussa hakemaan seurahistoriansa ensimmäistä mestaruutta siitä, mihin lauantain kolmannessa osaottelussa jäi. Teemu Rannikko pyöritti peliä pieteetillä, Robert Arnold sivalteli tukun virtuoosimaisia koreja ja Tommi Huolila antoi Susijengi-sentteri Tuukka Kotille töitä koko rahan edestä.

Pelin toisella neljänneksellä Bisons tiukensi kuitenkin otteitaan ja alkoi puolustus kerrallaan jyrsiä taisteluhalua Katajan avainpelaajilta. Pierre Jallow, Ian Hummer ja Tuukka Kotti kohtelivat kaltoin kaikille Bisonsin kolmen sekunnin alueelle pyrkineitä joensuulaispelaajia, ja Katajan ison kaluston väsyessä Bisons sai heitettyä lisää bensaa liekkeihin hyökkäyslevypallojen muodossa.

Toisen neljänneksen jälkipuolisko oli Katajalle synkkä. Bisons juoksi hetkessä 32–30-johtoasemasta 43–30-johtoon, eikä vierasjoukkue ollut enää entisensä.

Vaikka Bisons menetti kolmannen neljänneksen lopussa perättäin Anthony Hilliardin ja Roope Ahosen penkille viidensien virheiden johdosta, Bisons sai lisälatausta Ilpo Pehkoselta kolmoskaaren takaa ja Liam Djeeniltä vapaaheittoviivalta, eikä Kataja onnistunut käyttämään etsikkoaikaansa.

Bisonsin 15 pisteen voiton voimahahmot olivat Ian Hummer (18/8), Martin Zeno (15/3/4 syöttöä), Tuukka Kotti (14/15/4 syöttöä) ja Antto Nikkarinen (10/1). Katajaa kannatteli Robert Arnold (22/8).

Kotti: ”Nälkä on sanoinkuvaamaton”

Kotikenttä on ollut Korisliigan finaalien neljässä ensimmäisessä osaottelussa päivän sana, sillä kumpikin joukkue on onnistunut napsimaan finaalivoittonsa kotisalissaan.

Suomen mestaruus ratkeaa tiistaina Joensuussa, mutta Bisons-kapteeni Tuukka Kotti ei ole asetelmasta huolissaan.

– Tiistain jälkeen ei ole huomista. Se peli on pakko voittaa, Kotti jyrähti.

– Sanoin jätkille heti pelin jälkeen, että painakaa mieleen fiilis, mikä meillä tänään oli matsissa, ja koitetaan kannatella sitä. Olemme hokeneet koko ajan intensiteetin merkitystä ja taas tänään, kun pelasimme intensiteetillä, me voitimme. Vielä yksi peli on pakko voittaa ja se on pakko voittaa vieraskentällä.

Finaalien neljättä osaottelua seurasi Turun HK-Areenalla 2,865 katsojaa.

Korisliigan mestaruus ratkeaa Joensuun Mehtimäen Jäähallilla tiistaina 19.5. klo 18:00 alkaen.

Ottelutilastot: Bisons – Kataja Basket
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia