6.11.2014 Loimaan Bisons kuittasi sunnuntaina Helsingissä Seagullsille kärsimänsä 20 pisteen tappion, kun joukkueet kohtasivat uudelleen torstaina Korisliiga-ottelussa Loimaalla. Bisons voitti nyt lähes yhtä paljon 87-71 (46-29).

Matti Nuutinen ja Bisons haki revanssin Seagullsista. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kotivoitto petattiin jo ensimmäisellä neljänneksellä Bisonsin vietyä jakson 28-12. Kolme seuraavaa jaksoa palloiltiin tasaisesti, mutta Seagulls ei päässyt enää 12 pistettä lähemmäs.
– Neljä päivää teki ihmeitä. Olimme alussa aggressiivisempia ja pääsimme määräämään pelin tahdin. Meille tulee yhä virheitä, mutta kestän ne niin kauan kuin joukkueesta löytyy näin hyvin energiaa, sanaili Bisonsin valmentaja Greg Gibson.
Roope Ahonen heitti voittajille 15 ja Matti Nuutinen 14 pistettä. Seagullsin tehokkaimpia olivat Melsahn Basabe 14:llä ja Deremy Geiger 12 pisteellä.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.