29.4.2015 Loimaa Bisons on saanut viimeisen kahden kevään pudotuspeleissä yliotteen KTP:sta, ja sama linja jatkui myös tämän kevään välierien avausottelussa. Kenties kauden parasta koripalloaan avauspuoliskolla pelannut Bisons kesti KTP:n kolmannella jaksolla alkaneen loppukirin ja nappasi ensimmäisen välierävoiton loppupistein 87–78 (46–30).

Travis Nelson mellasti mielensä mukaan, kun Bisons haki välierien avausvoiton Loimaalla.

Kenneth Simms oli KTP:n ylhäinen yksinäinen.

Kokenut Bisons-koutsi Greg Gibson varoitteli omiaan hyvänolontunteesta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Runkosarjavoittaja KTP johti välieräavausta seitsemän pelatun minuutin jälkeen lukemissa 17–19, mutta avausneljänneksen kolme viimeistä minuuttia olivat kotkalaisille myrkkyä. Bisonsin korinalusduo Tuukka Kotti-Travis Nelson otti kolmen sekunnin alueen haltuunsa, ja vajaan kolmen minuutin jakso merkittiin loimaalaisten hyväksi 13-0.
Toinen neljännes oli KTP:lle painajainen. Kotin ja Nelsonin läsnäolo korin alla pysäytti kotkalaisajot alkutekijöihinsä, ja kaikki energia KTP:n pelistä valui tyhjiin. Korkealla itseluottamuksella pelannut Kotti murjoi taukoon mennessä 17 pistettä ja noukki kuusi levypalloa, kun Bisons lähti pukukoppiin kuudentoista pisteen johdossa.
Bisons venytti kolmannella jaksolla johtonsa parhaimmillaan 20 pisteeseen, kunnes Anton Mirolybovin suojatit siirtyivät paikkapuolustukseen ja saivat Bisonsin hurmoksellisen hyökkäyspelin kuriin. Kun KTP sai Bisonsin vauhdin imettyä pois, KTP alkoi kaventaa eroa vähitellen ja kiipesi päätösneljänneksellä useasti parin heiton päähän.
Loimaalaisilla oli kuitenkin joka kerta vastaus tarjolla, kun KTP saapui liian lähelle. Martin Zeno, Anthony Hilliard ja Roope Ahonen kunnostautuivat kukin selkärangan katkaisijoina tärkeillä hetkillä.
Bisonsin ahkerimmat olivat Kotti (21/10), Nelson (20/12/5 blokkia), Martin Zeno (19/4/5 syöttöä) ja Anthony Hilliard (11/1/4 syöttöä). KTP:lta esille nousivat Kenneth Simms (21/7), LaMonte Ulmer (20/8/4 riistoa), kun taas vauhtiveikko Brandon Jefferson (11/3/7 syöttöä/3 riistoa) jäi Anthony Hilliardin pimentämäksi.
Gibson varoitti hyvänolontunteesta
Loimaan Liikuntahallilta purkautui pimenevään kevätiltaan tyytyväinen kotiyleisö, ja Bisons-luotsi Greg Gibsonin ympärillä riitti kiittelijöitä avausvoiton varmistuttua. Gibson tahtoi kuitenkin toppuutella innokkaimpia.
– Tämä oli vasta yksi voitto. Emme ole vielä voittaneet mitään, Gibson muistutti ja totesi, että joukkueellaan on vielä merkittävästi varaa parantaa.
– Olimme alussa valmiina, mutta kolmannella neljänneksellä, kun KTP sai hyvän ”runin”, me emme olleet valmiina. Koripallo on runien peli, ja ehkä meillä sitten oli yksi runi Kotkaa enemmän.
Gibson kiitteli vuolaasti Tuukka Kotin panosta voitto-ottelussa ja totesi, ettei yllättynyt roolipelaajana pidetyn Travis Nelsonin nousua ratkaisijaksi.
– Travis on todellinen ammattilainen. Hän on kaveri, joka juoksee vielä viimeisenä treenien jälkeen sprinttejä. Hän osoitti olevansa valmiina, kun häntä tarvitsemme.
Mirolybov katsoo sunnuntaita kohti
KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov otti avaustappion omalle kontolleen.
– Fakta on, että Bisons pelaa näitä pelejä neljättä vuotta putkeen, kun taas mä olen ensimmäistä kertaa tässä tilanteessa Suomessa, Mirolybov totesi.
– Se, ettemme olleet valmiina pelaamaan, menee mun piikkiin. Me pelattiin Seagulls-(puolivälierä)sarjan tasolla ja mun homma on saada joukkue valmiiksi sunnuntaille.
KTP isännöi Bisonsia Kotkan Karhuvuoren Steveco Areenalla sunnuntaina 3.5. klo 20:00.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.