Bisons piti taukojohtonsa, avasi välierät voitolla

29.4.2015 Loimaa Bisons on saanut viimeisen kahden kevään pudotuspeleissä yliotteen KTP:sta, ja sama linja jatkui myös tämän kevään välierien avausottelussa. Kenties kauden parasta koripalloaan avauspuoliskolla pelannut Bisons kesti KTP:n kolmannella jaksolla alkaneen loppukirin ja nappasi ensimmäisen välierävoiton loppupistein 87–78 (46–30).

Travis Nelson mellasti mielensä mukaan, kun Bisons haki välierien avausvoiton Loimaalla.

Kenneth Simms oli KTP:n ylhäinen yksinäinen.

Kokenut Bisons-koutsi Greg Gibson varoitteli omiaan hyvänolontunteesta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Runkosarjavoittaja KTP johti välieräavausta seitsemän pelatun minuutin jälkeen lukemissa 17–19, mutta avausneljänneksen kolme viimeistä minuuttia olivat kotkalaisille myrkkyä. Bisonsin korinalusduo Tuukka Kotti-Travis Nelson otti kolmen sekunnin alueen haltuunsa, ja vajaan kolmen minuutin jakso merkittiin loimaalaisten hyväksi 13-0.

Toinen neljännes oli KTP:lle painajainen. Kotin ja Nelsonin läsnäolo korin alla pysäytti kotkalaisajot alkutekijöihinsä, ja kaikki energia KTP:n pelistä valui tyhjiin. Korkealla itseluottamuksella pelannut Kotti murjoi taukoon mennessä 17 pistettä ja noukki kuusi levypalloa, kun Bisons lähti pukukoppiin kuudentoista pisteen johdossa.

Bisons venytti kolmannella jaksolla johtonsa parhaimmillaan 20 pisteeseen, kunnes Anton Mirolybovin suojatit siirtyivät paikkapuolustukseen ja saivat Bisonsin hurmoksellisen hyökkäyspelin kuriin. Kun KTP sai Bisonsin vauhdin imettyä pois, KTP alkoi kaventaa eroa vähitellen ja kiipesi päätösneljänneksellä useasti parin heiton päähän.

Loimaalaisilla oli kuitenkin joka kerta vastaus tarjolla, kun KTP saapui liian lähelle. Martin Zeno, Anthony Hilliard ja Roope Ahonen kunnostautuivat kukin selkärangan katkaisijoina tärkeillä hetkillä.

Bisonsin ahkerimmat olivat Kotti (21/10), Nelson (20/12/5 blokkia), Martin Zeno (19/4/5 syöttöä) ja Anthony Hilliard (11/1/4 syöttöä). KTP:lta esille nousivat Kenneth Simms (21/7), LaMonte Ulmer (20/8/4 riistoa), kun taas vauhtiveikko Brandon Jefferson (11/3/7 syöttöä/3 riistoa) jäi Anthony Hilliardin pimentämäksi.

Gibson varoitti hyvänolontunteesta

Loimaan Liikuntahallilta purkautui pimenevään kevätiltaan tyytyväinen kotiyleisö, ja Bisons-luotsi Greg Gibsonin ympärillä riitti kiittelijöitä avausvoiton varmistuttua. Gibson tahtoi kuitenkin toppuutella innokkaimpia.

– Tämä oli vasta yksi voitto. Emme ole vielä voittaneet mitään, Gibson muistutti ja totesi, että joukkueellaan on vielä merkittävästi varaa parantaa.

– Olimme alussa valmiina, mutta kolmannella neljänneksellä, kun KTP sai hyvän ”runin”, me emme olleet valmiina. Koripallo on runien peli, ja ehkä meillä sitten oli yksi runi Kotkaa enemmän.

Gibson kiitteli vuolaasti Tuukka Kotin panosta voitto-ottelussa ja totesi, ettei yllättynyt roolipelaajana pidetyn Travis Nelsonin nousua ratkaisijaksi.

– Travis on todellinen ammattilainen. Hän on kaveri, joka juoksee vielä viimeisenä treenien jälkeen sprinttejä. Hän osoitti olevansa valmiina, kun häntä tarvitsemme.

Mirolybov katsoo sunnuntaita kohti

KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov otti avaustappion omalle kontolleen.

– Fakta on, että Bisons pelaa näitä pelejä neljättä vuotta putkeen, kun taas mä olen ensimmäistä kertaa tässä tilanteessa Suomessa, Mirolybov totesi.

– Se, ettemme olleet valmiina pelaamaan, menee mun piikkiin. Me pelattiin Seagulls-(puolivälierä)sarjan tasolla ja mun homma on saada joukkue valmiiksi sunnuntaille.

KTP isännöi Bisonsia Kotkan Karhuvuoren Steveco Areenalla sunnuntaina 3.5. klo 20:00.

Ottelutilastot: Bisons – KTP
 
22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia