Bisons vie Eurocupin kotipelinsä Helsingin Jäähalliin

3.9.2013 Ensimmäisenä suomalaisjoukkueena Euroopan seurajoukkueiden kakkostasolla (Eurocup) viiteentoista vuoteen esiintyvä loimaalainen Nilan Bisons vie Eurocupin kotipelinsä perinteikkääseen Helsingin Jäähalliin. Bisons pelaa ensimmäisen Eurocup-kotiottelunsa 16. lokakuuta.

"Let's go Bisons" kajahtaa ensi kauden Eurocup-otteluissa Helsingin Jäähallissa. Kuva: Tytti Nuoramo.

Helsingin Nordenskiöldinkadun Jäähallissa on tehty koripallohistoriaa aiemminkin. Suomen Susijengi pelasi tiensä vuosien 2011 ja 2013 EM-kisoihin Jäähallin suojissa voittamalla vuosien ’11 ja ’12 EM-karsinnoissa kuudesta kotipelistään viisi. Vuoden 1967 EM-kotikisoissa Suomen maajoukkue saavutti kaikkien aikojen parhaan EM-saavutuksensa, kuudennen sijan.

 

Perinteet ja keskeinen sijainti näyttelivät ratkaisevissa rooleissa myös Bisonsin Eurocup-kotihallin valinnassa.

 

– Halli on valmiiksi punainen, joten Biisoneiden värit on jo valmiiksi olemassa. Jäähallilla on historiaa ja sen sijainti on aivan Helsingin keskustassa, joten siinäkin mielessä tämä oli paras vaihtoehto meille, kertoo Bisonsin Eurocup-manageri Aleksi Valavuori.

 

Bisonsin Eurocup-urakka alkaa kotiottelulla Helsingissä 16. lokakuuta. Eurocupin alkulohkot arvotaan Barcelonassa 5. lokakuuta, ja Bisonsille on tarjolla vastustajiksi mm. Pietarin Spartak, Tallinnan Kalev/Cramo, UNICS Kazan – sekä kenties Petteri Koposen BC Himki, joka pelaa lokakuun alussa Euroliigan karsinnoissa.

 

– Päätöksemme pelata kotimatsit Helsingissä on otettu vastaan suurella mielenkiinnolla niin fanien kuin yhteistyökumppaneidenkin toimesta. Tavoitteemme on olla Eurocupissa koko Suomen joukkue, jatkaa Valavuori.

 

Bisonsin Eurocup-otteluiden lipunmyynti alkaa keskiviikkoaamuna 4. syyskuuta.

 

Bisonsin Eurocup-kotiotteluiden lipunhinnat:

  • Ottelukohtainen peruslippu 10€
  • Kausikortti (sisältää alkulohkon 5 kotiottelua) 40€
  • Aitiot (sisältää 12 lippua) 500€
  • Klinga-VIP (sisältää ruoan ja juoman) 95€
  • Kal€-VIP (sisältää courtside-paikan ja viiden tähden illallisen) 195€
Lisätietoja: Bisonsin verkkosivut

Henkilöt

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia