31.7.2008 Korisliigan viime kauden hopeajoukkue Kouvot on hankkinut uuden sentterin suoraan koulun penkiltä. Kouvot solmi sopimuksen Tulsan yliopistoa viime kaudella isojen yliopistojen sarjassa (NCAA) edustaneen 23-vuotiaan ja 201-senttisen Calwin Walss’in kanssa.
Walss’in Keskiarvot viimeisellä Tulsa-kaudella olivat 8,5 pistettä, 7,2 levypalloa ja 1,5 syöttöä pelaamissaan 29 minuutissa. Tilastonoteerauksillaan hän oli joukkueensa toiseksi paras levypalloissa sekä kolmanneksi paras pisteidentekijä.
- Näkemäni perusteella Calvin vahvistaa nimenomaan levypallopelaamistamme ja pystyy puolustamaan vastustajan isoja miehiä, hyvällä jalkatyöllään jopa eri tyyppisiä senttereitä. Isoksi mieheksi hän lukee kenttää hyvin ja pystyy tarvittaessa ruokkimaan syötöillään heittäjiämme. Uskon, että hänen pelityylinsä sopii nimenomaan Eurooppaan, kertoo päävalmentaja Jukka Toijala Kouvojen uusimmasta hankinnasta.
- Olemme pystyneet toteuttamaan suunnitelmiamme kiitettävästi. Kun vielä hankimme seuraavan parin viikon aikana takamiehen, seuran ulkopuolelta tulevat hankinnat on tehty. Syyskuun alusta lähtien ulkomaiset pelaajat ovat joukkueen mukana harjoittelemassa ja osallistumassa harjoituspeleihin. Näiden pelien jälkeen päätämme lopullisesti tavoitteemme alkavalle kaudelle, kommentoi Kouvojen puheenjohtaja Matti Laaksonen.
Kouvoilla on ennestään sopimukset Tuomas Iisalon, Samu Kaaresvirran, Antti Kanervon, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Ronny LaMellen, Matti Nuutisen ja Roope Suonion kanssa. Ensimmäiset harjoitusottelunsa joukkue pelaa elo-syyskuun vaihteessa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.