Camilla Grönberg hurjassa iskussa Saksassa

26.11.2017 Camilla Grönberg heitti peräti 26 pistettä, kun hän johdatti Bad Homburgin voittoon Saksan Kakkosbundesliigassa. Myös Annika Holopaisen, Anni Mäkitalon ja Sophie Weckströmin joukkueiden vahvat kaudet saivat jatkoa.

Saksan Bundesliigassa Holopaisen Wasserburg vankisti asemiaan sarjan kärjessä voittamalla kotonaan selvästi Chemnitzin 81-53 (41-24). Holopainen pelasi ottelussa 16 minuuttia tilastoiden kaksi pistettä ja kaksi levypalloa. Wasserburg pitää sarjan kärkipaikkaa yhdeksällä voitolla ja yhdellä tappiolla.

Mäkitalo avitti Donau-Riesiä kahdeksalla pisteellä, kun joukkue voitti kotikentällään Hannoverin 80-75 (39-25). Mäkitalo tilastoi lisäksi yhden syötön. Donau-Ries on Bundesliigassa nyt kolmantena seitsemällä voitolla ja kolmella tappiolla.

Grönbergin Bad Homburgin vahva kausi sai jatkoa, kun se voitti vieraskentällä Freiburgin 80-78 (38-42). Grönberg oli joukkueensa pisteykkönen 26 pinnalla ja lisäksi tilastoihin merkittiin kaksi levypalloa ja riisto 33 minuutissa. Bad Homburg johtaa eteläistä lohkoa kahdeksalla voitolla ja kahdella tappiolla.

Espanjan Liga Femenina 2:ssa Sophie Weckströmin CD Aros Patatas Hijolusa haki 71-42 (30-30)-voiton Lima-Horta Barcelonasta. Arosin toinen puoliaika oli hurja sen jätettyä vastustajansa vain 12 pisteeseen. Weckström heitti 24 minuutissa kuusi pistettä ja sai yhdet merkinnät levypallo- ja syöttötilastoihin. Aros on A-lohkossa toisena voitettuaan yhdeksästä ottelustaan seitsemän.

B-lohkossa Vilma Kesäsen Real Canoa koki neljännen peräkkäisen tappionsa taivuttuaan kotikentällään Leganesille jatkoajan jälkeen 56-60 (49-49, 30-21). Kesänen pelasi kuusi minuuttia onnistuen yhdessä kolmen pisteen heitossa. Real Canoen saldo kahdeksan ottelun jälkeen on neljä voittoa ja neljä tappiota.

Italian Serie A2:ssa Evita Iiskola paranteli edelleen alaraajavammaansa, kun hänen joukkueensa Umbertide hävisi vieraskentällä Orvietolle 59-72 (33-33). Umbertide on voittanut yhdeksästä ottelustaan kaksi.

Henkilöt

 
5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

9.5.2025 23:23 Susijengi

Kaukiainen tyylitteli BC Kalev/Cramon finaaleihin

Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

Näytä lisää vastaavia