Carl Elliot Hongan pelintekijäksi

7.9.2009 Lokakuun alussa käynnistyvään Korisliigaan valmistautuva Espoon Honka on vahvistanut rivejään amerikkalaisella pelintekijällä. New Yorkista kotoisin oleva 26-vuotias, 193-senttinen Carl Elliot saapui Suomeen maanantaina.

- Kovana puolustajana tunnettu Elliot on isokokoinen ja monipuolinen pointti, joka pystyy tarvittaessa myös omiin ratkaisuihin. Hän syöttelee taitavasti ja on nopealiikkeisenä pelaajana myös hyvä pallonriistäjä, kuvailee Hongan päävalmentaja Gordon Herbert.

Elliot on pelannut kaksi viimeistä kauttaa NBA:n kehitysliigaa Sioux Fallsin ja Fort Waynen riveissä. Kehitysliigan jäljiltä hän ehti esiintyä edukseen edelleen Venezuelan liigan Caracasissa, joka hävisi liigan viimeisen ja seitsemännen finaalin kahdella pisteellä.


Neljän vuoden mittaisella NCAA-urallaan Elliot edusti kotikaupunkinsa kovatasoista George Washington -yliopistoa. Elliot haki toiseksi viimeisenä yliopistovuonnaan paikkaa kesällä 2006 NBA:sta, jolloin hän päätyi kuitenkin vetämään nimensä pois NBA:n varaustilaisuudesta.

Aris Thessaloniki oli kiinnostunut Elliotista

Honka-pesti merkitsee Elliotille ensimmäistä kautta Euroopassa.

- Elliot halusi tulla Eurooppaan, jossa häntä kohtaan viime kesän kuluessa kiinnostusta osoitti myös entinen Euroliigaseurani Aris Thessaloniki. Aris suunnitteli Elliotin kanssa kahden vuoden sopimusta, mutta lopullinen valinta kohdistui sitten jo aiemmin Kreikassa pelanneeseen takamieheen, kertoo Herbert.

Herbert uskoo Elliotin suhtautuvan hyvin Honkaan.

- Arisin manageri on kertonut minulle pelkkää hyvää hänestä pelaajana ja ihmisenä. Elliot istuu myös ikänsä ja kokemuksensa puolesta Hongan nuorekkaaseen joukkueeseen.

Elliotin tulon myötä Honka lähtee alkavaan kauteen kahden amerikkalaispelaajan voimin, kun aiemmilta vuosilta tuttu Monte Cummings tekee paluuta kentille polvileikkauksen jäljiltä.

Hongan kotimaisen kaartin muodostavat Jukka Matinen, Tuukka Kotti, Tuomas Iisalo, Anselmi Vanjoki, Sasu Salin, Samuli Vanttaja, Lauri Toivonen ja Carl Lindbom.

Kotin ohella Hongasta maajoukkueen EM-lisäkarsintoihin valmistautuneen Iisalon polvi operoitiin loppukesällä ja hänen odotetaan palaavan pelaavaan kokoonpanoon vuodenvaihteen tuntumassa.

 
2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

29.3.2025 20:01 Korisliiga

Kataja Basket välieriin – Bisons taipui suoraan kolmessa ottelussa

Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

28.3.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

26.3.2025 20:51 Korisliiga

Kouvot villitsi kotiyleisön päihittämällä Seagullsin toisella jatkoajalla – Kataja ja Kauhajoki kasvattivat johtonsa 2–0:aan

Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.

25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

21.3.2025 17:43 Korisliiga

Puolivälieräennakossa oikealla hetkellä hävinnyt Seagulls, tilanteen tasalle nouseva nuori Kouvot, ailahdellen menestynyt Vilpas ja renessanssia elävä Korihait

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).

Näytä lisää vastaavia