Catz Lappeenrannalle täysi tusina

14.12.2013 20:40 Lappeenrannan Catzille ei löydy pysäyttäjää Naisten Korisliigassa. Voitettuaan Torpan Pojat 87-72 (46-39) kissalaumalla on nyt allaan 12 peliä, joista yhtä monta voittoa.

Catz on edelleen voittamaton Naisten Korisliigan marraskuun pelaajan Jordan Murphreen johdolla.

Laura Lehtoranta loisti viimeisellä neljänneksellä.

Titta-Riina lepistö haastoi Keravan puolustusta kahdentoista vapaaheiton arvoisesti.

Riennon La'Keisha Suttonin lauantain työnäyte oli vakuuttava: 30 pistettä ja 18 levypalloa. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Nopeatempoisessa ottelussa Catz oli alusta lähtien niskan päällä, mutta ToPo pysyi iskuetäisyydellä läpi pelin. ToPon tukkiessa korinalustan, kotijoukkueen Jordan Murphree (20/7/9 syöttöä) pääsi nakuttamaan neljä kolmosta ja Dionne Pounds (15/4) viisi.


Kapealla kokoonpanolla pelannut kissalauma veti pelin vierasjoukkueen tavoittelemattomiin lopulta viimeisellä neljänneksellä.

- Neljännellä jaksolla löysimme monipuolisella pelillä Reshetkon ja Andersonin, jotka ratkaisivat homman meille. 25 syöttöä meiltä on upea luku ja teimme liki 90 pistettä, joka on kova luku kärkimatsiin, päävalmentaja Mika Haakana kommentoi Catzin otteluraportissa.

Murphreen ja Poundsin lisäksi Jelena Reshetko (22/12) ja Alexandria Anderson (20/11/7 syöttöä) näyttivät parhaansa.

Vierasjoukkueen ylivoimainen ykkönen oli Ashlee Roberson (28/12/6 syöttöä). Vilma Kesänen (16/5/7syöttöä) ja Niina Laaksonen (14/9) antoivat taustatukea.


PeKan päätösneljännes takasi voiton


Steveco Areenalla kotijoukkue Peli-Karhut nappasi voiton vierailevalta Tapiolan Hongalta 86-63 (37-33). Honka piti pintansa ensimmäisellä puoliajalla ja uhitteli vielä kolmannella neljänneksellä parhaimmillaan kolmen pisteen päässä.

Viimeisellä neljänneksellä kolmikko Andrea Barbour (32/10), Taru Tuukkanen (15/13/5 syöttöä) ja Laura Lehtoranta (14//0) pistivät sukan rullalle ja ottivat voiton kotijoukkueelle.

PeKalta myös Krystal Vaughn (17/7) oli vauhdissa.

Vierasjoukkueen tehot tekivät Shanel Harrison (19/11), Tuuli Menna (14/6) ja Meral Bedretdin (12/4).


HoNsU uskalsi haastaa keravalaisia


HoNsU Jyväskylä otti vakuuttavan voiton Keravan Energia Teamistä 52-82 (22-41). Vierasjoukkue haastoi puolustusta jatkuvasti ja pääsi vapaaheittoviivalle peräti 42 kertaa naulaten niistä 27 (64%).

Erityisesti Titta-Riina Lepistö (20/9) pääsi nautiskelemaan viivalta kahdeksan pistettä. Myös Kaisa Lind (14/6), Noora Lakaniemi (13/4) ja Katja Summala (11/5) pelasivat erinomaisesti. Nikki Speediä (9/10/7 syöttöä) jouduttiin rikkomaan ottelun aikana 10 kertaa.

Kotijoukkueelta parhaimmin pelasivat vahvistukset Mollie Williams (12/16) ja Rosetta Adzasu (12/3).


Riennolle kolmas voitto


Turun Riento otti tärkeän voiton Äänekosken Huimasta 108-78 (57-49). Riennon vauhti alkoi painamaan kahdeksalla pelaajan kokoonpanolla pelanneita äänekoskelaisia kolmannella neljänneksellä. Viimeisen neljänneksen kotijoukkue vei näytöstyyliin 23-8.

La'Keisha Sutton (26/2/7 syöttöä) ja Arrate Agirre (21/4/5 riistoa) olivat vauhdissa. Heitä säestivät Sofia Pelander (14/5), Salla Ekström (12/5) ja Katleena Kärkkäinen (11/5).

Ilman Kenya Robinsonia pelanneilta herhiläisiltä Lonniya Bragg (30/18/5 riistoa) kirjasi kovat tehot. Myös Jordan Madden (14/3) ja Emmi-Julia Nurmi (10/0) pääsivät kaksinumeroisille pistetehoille.

 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga

Lisätietoja: Catzin otteluraportti

Asiat

 
4.2.2025 13:47 Pääjuttu

Inspiroivat seminaarit valmentajille ja seuratoimijoille yli lajirajojen – tule mukaan!

Koripalloliiton Unified Through Basketball -hankkeessa järjestetään tänä keväänä kaksi maksutonta seminaaria, jotka keskittyvät sosiaalisen inkluusion edistämiseen urheilussa. Seminaarit on suunnattu eri lajien valmentajille ja seuratoimijoille.

4.2.2025 12:24 Susiladies

Susiladies saalistaa EM-paikkaa viimeisissä karsintaotteluissa

Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

3.2.2025 09:57 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutuksessa on varmasti tilaa vielä 9 valmentajalle, jotka täyttävät koulutuskriteerit. llmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 26.2.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 15:24 Suomalaiset ulkomailla

Alex Murphy palaa Japanin pääsarjatasolle

Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.

31.1.2025 14:54 Yhteistyökumppanit

Moovy Susijengin kumppaniksi matkalla EM-kotikisoihin

Suomalainen pysäköintipalvelu Moovy ja Susijengi ovat solmineet Tampereella pelattaviin EM-kotikisoihin kumppanuuden, jonka näkyvin osa on kaikki korisfanit yhteen keräävä Fan Zone. Fan Zone rakentuu Moovyn emoyhtiö Finnparkin pysäköintialueelle.

Näytä lisää vastaavia