Catz naisten SM-loppuotteluihin

8.3.2009 Lappeenrannan Catz eteni kolmantena vuotena peräkkäin koripalloilun naisten SM-sarjan loppuotteluihin. Catz voitti sunnuntaina kotonaan kolmannessa välieräottelussa Team S-Hämeenmaan ylivoimaisesti 92-65 (41-32) -tuloksella.

Catz vei välieräsarjan suoraan 3-0 -voitoin ja oli kaikissa peleissä vähintään 16 pistettä parempi.

 

Catz voitti kolmannessa pelissä heti ensimmäisen jakson 12 pisteellä, mutta Team S-Hämeenmaa kipusi vielä toisen jakson lopulla kolmen pisteen päähän. Peli ratkesi kolmannella jaksolla, jonka lopulla Catz karkasi jo 25 pisteen johtoon.

 

- Tämä oli toisinto lauantain pelistä, jossa Orimattila pysyi mukana pari jaksoa, mutta ratkaisu tuli kolmannella. Meiltä löytyi taas useampia ratkaisijoita, jotka pistivät peliin vauhtia niin, että vastustajalla alkoivat jalat painaa, kommentoi Catzin valmentaja Tommi Koskinen.

 

Loppuottelut alkavat vasta maaliskuun 19. päivänä.

 

- Pelipaussi antaa meille hyvin aikaa parannella pikkuvammoja ja valmistaa joukkue täyteen iskuun.

 

Reetta Piipari kunnostautui voittajien tehopelaajana heitettyään kuusi kolmen pisteen koria ja yhteensä 21 pistettä. Jelena Solovjeva nosteli 17 pistettä.

 

Orimattilan tehokaksikko Kieraah Marlow-Jazz Covington keräsi nyt 22 ja 18 pistettä.

 

Espoo Team 2-1 -johtoon PeKaa vastaan

 

Catz on jäänyt kahtena edelliskautena hopealle Peli-Karhujen vietyä mestaruudet. Nyt PeKa joutui sunnuntaina toisessa välieräparissa tukalaan tilanteeseen, kun Espoo Team nousi 68-61 (36-32) -kotivoitollaan johtoon 2-1 -voitoin ja yhden voiton päähän finaalipaikasta.

 

Ensimmäisen vartin aikana johto vaihteli joukkueelta toiselle, mutta sen jälkeen PeKa ei päässyt enää edelle. Se nousi kyllä kolme minuuttia ennen loppua neljän pisteen päähän, mutta Espoo Team kasvatti seuraavilla minuuteilla johtonsa ratkaisevasti kymmeneen pisteeseen.

 

- PeKa on pelannut kauden yli 80 pisteen keskiarvolla, mutta me olemme välieräsarjassa pitäneet heidät vähän yli 60 pisteessä. Siinä syy miksi johdamme nyt välieriä. PeKa piti tätä peliä tasaisena hyvällä levypallopelillään, mutta me onnistuimme hyökkäyksissä vähän paremmin, tiivisti Espoo Teamin valmentaja Ilpo Rantanen.

 

Whitney Allen heitti kotijoukkueelle 18 pistettä. Ashley Haynes keräsi 13 pistettä ja 17 levypalloa.

 

PeKasta Shanika Freeman kokosi 21 ja Rebekah Parker 19 pistettä.

 

PeKan ja Espoo Teamin välinen neljäs välieräottelu pelataan ensi torstaina Kotkassa.

 

(STT)

 

Naisten SM-sarjan täydelliset ottelutilastot ja paljon muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

Näytä lisää vastaavia