19.12.2013 21:05 Kaksinkertainen Naisten Korisliigan mestari Catz Lappeenranta otti kolmannentoista voittonsa tällä kaudella. Kissalauman viimeisin saalis on HoNsU Jyväskylä, joka hävisi kotonaan Catzille 73-105 (35-55).

Catzin korkeimman pistemäärän 18 pistettä teki Dionne Pounds. Kuva: Kai Kilappa.
Voittokamppailu oli Jyväskylän Monitoimitalolla nopeasti ohi, kun Catz repäisi jo ensimmäisellä neljänneksellä kymmenen pisteen johdon ja kasvatti sitä seuraavat kaksi neljännestä.
Lappeenrantalaiset heittivät joukkueena tarkka-ampujien lailla: kakkoset 68%, kolmoset 42% ja vapaaheitot 93%.
- Hyvää hyökkäyspeliä. Seitsemän pelaajaa yli kaksinumeroisille pistelukemille ja paljon koriinjohtaneita syöttöjä. Totta kai meitä auttoi se, että Minna Sten, joka on HoNsUn puolustuksen tukijalka, puuttui, mutta voi silti olla todella tyytyväinen. Hyvä syyskauden lopetus, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.
Näistä seitsemästä pelaajasta korkeimmat pisteet keräsivät Dionne Pounds (18/4), Jordan Murphree (15/3/5 syöttöä) ja Anni Mäkitalo (15/0).
Kotijoukkueelta erottuivat Nikki Speed (17/6), Katja Summala (17/4) ja Titta-Riina Lepistö (16/4).
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.