Cedric Latimer ja Arttu Saarijärvi Kouvoihin

11.5.2015 Kouvot on solminut kesän kynnyksellä kaksi uutta pelaajasopimusta kun Korisliigakaudella 2015-2016 Kouvot-paidan pukevat päälleen ensi kertaa urallaan 27-vuotias Cedric Latimer ja 18-vuotias Arttu Saarijärvi. Latimerin sopimus on mallia 1+1 sisältäen neljän kuukauden mittaisen tryoutin ja Saarijärven sopimus on puolestaan 3-vuotinen.

Latimer siirtyy Oulun NMKY:n paidasta Kouvolaan 1+1-mallisella sopimuksella. Kuva: Kai Kilappa.

198-senttinen Latimer on aiemmin pelannut neljä kautta kotimaan ylimmällä sarjatasolla edustaen Uudenkaupungin Korihaita ja Lapuan Korikobria sekä Namika Lahtea kahteenkin eri otteeseen. Viime kaudella Latimer pelasi Divari-A:ssa kolmanneksi sijoittuneen Oulun NMKY:n riveissä tehden keskimäärin 12 pistettä ottelua kohden.

”Cedu” on kunnossa ollessaan yksi sarjan urheilullisimmista pelaajista ja kuntoon mies tulee pääsemään sillä hän aloitti muiden kanssa harjoittelun kaksi viikkoa sitten. Hän tietää, että nyt on viimeisiä aikoja lyödä itsensä läpi voittavassa joukkueessa, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi seuran tiedotteessa.

17 nuorten maaottelun Namika Lahden kasvatti Saarijärvi pelasi keväällä päättyneen kauden SM-kultaa voittaneessa Lahden A-poikien joukkueessa sekä  Namika Lahden edustusjoukkueen riveissä. 200-senttinen laituri tehtaili A-poikien SM-sarjassa keskimäärin reilut 18 pistettä ja kuusi levypalloa ottelua kohden.

Lisätiedot: Cedric Latimer
Lisätiedot: Arttu Saarijärvi
 
11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia