25.11.2009 Korisliiga-joukkue Joensuun Kataja vaihtaa korinaluspelaajansa. Joukkuetta kauden ensimmäiset 15 liigaottelua edustanut amerikkalainen Kendall Chones saa väistyä kokeneemman maanmiehensä Kris Clarksonin tieltä.

Kendall Chonesin (kuvassa) pelit Kataja-paidassa jäi 15 otteluun. Hänet korvaa Espanjassa, Puolassa ja Itävallassa koulittu Kris Clarkson. Kuva: Kai Kilappa.
198-senttinen Clarkson aloittaa Joensuussa neljännen ammattilaiskautensa. Aiempaa, yliopistouran jälkeistä pelikokemusta hänelle on karttunut Espanjasta, Puolasta ja Itävallasta. Liikkuva ja erityisesti hyökkäyssuunnassa aggressiivinen Clarkson valmistui Widenerin yliopistosta vuonna 2006.
Katajan jättävä Kendall Chones teki tilastojen valossa kohtuullista jälkeä. Keskimäärin 27 peliminuutissa pisteitä syntyi 13,4 ja levypalloja kirjattiin 8,9. Kahden pisteen heitot osuivat 60,7 ja vapaaheitot 74,5 prosentin tarkkuudella.
Chonesin ongelmat olivatkin puolustuspäässä.
- Kendallin liikkumisessa oli puutteita. Hän jäi puolustuspäässä valitettavan usein aivan liikaa jälkeen. Tämä ei sovi systeemiimme, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen selvittää.
Kris Clarksonin taustoja Salmiselle avasi mm. miestä tämän ensimmäisellä ammattilaiskaudella Itävallassa valmentanut kollega. Kataja odottaa uudelta laituriltaan ennen kaikkea liikkuvuutta ja sen mukanaan tuomaa lisäuhkaa molempien korien alle.
- Kris nostaa pelimme intensiteettiä ja tuo puolustukseemme mm. lisää blokkiuhkaa.
25-vuotias Clarkson pelasi viime kaudella Espanjan kolmostasolla, LEB Silver -liigassa Plasencia Extremadura -joukkueessa. 33 ottelussa pisteitä syntyi keskimäärin 14,8, levypalloja tilille kirjattiin 5,0, koriin johtaneita syöttöjä 1,3, riistoja 1,6 ja heiton torjuntoja 0,8. Peliminuutteja Clarksonille kertyi keskimäärin reilut 26 ottelua kohden.
Kuluvan kauden kahdeksannen ulkomaalaisvahvistuksen myötä Pekka Salminen uskoo, että joukkue saa alkaa totuttelemaan näihin kasvoihin. Mikäli Clarkson on sovitussa kunnossa, ei Kataja enää ihan helposti lähde vaihtolinjalle.
- Eiköhän tämä (joukkue) ala olla nyt tässä, Salminen päättää.
Katajalla on tilillään kauden 15 ensimmäisestä ottelusta kolme voittoa. Joukkueen seuraava ottelu on perjantaina, jolloin joensuulaiset vierailevat Lappeenrannassa.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.