Damion Dantzler palaa Ura Basketin päävalmentajaksi – Airenne jatkaa, Tuomala uutena kasvona

25.6.2020 15:41 Korisliigassa kolmatta perättäistä kauttaan valmisteleva Ura Basket on solminut valmentajasopimuksen Damion Dantzlerin, 44, kanssa. Lisäksi Joona Airenne ja Joona Tuomala ovat tehneet Uran kanssa pelaajasopimukset.

Damion Dantler käskyttää Ura Basketia tulevalla Korisliiga-kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.

Yhdysvaltalaiselle Dantzlerille kyseessä on paluu Uran organisaatioon: hän on toiminut seurassa sekä apuvalmentajan että päävalmentajan roolissa vuosien 2013-15 aikana.

– Haen joukkueeseen pelaajia, jotka ovat valmiita tekemään kovaa työtä ennen kaikkea puolustuspäässä, Dantzler aloittaa seuran tiedotteessa.

– Rakennan peliä käytössäni olevien pelaajien ympärille. Toivon ammattimaista asennetta heiltä, mutta samalla yritän luoda ilmapiirin, jossa tehdään kovaa työtä ja pidetään hauskaa. Pelaajien pitää kunnioittaa lajia ja salia sekä olla valmiita jättämään kaikkensa kentälle.

Korisliiga-kartalla Dantzler on toiminut Loimaa Bisonsin apuvalmentajana kaudella 2015/16. Ensimmäisen päävalmentajapestinsä pääsarjatasolla hän sai kaudella 2016/17, jolloin Dantzlerin luotsaama Kobrat sijoittui runkosarjassa viidenneksi.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Päävalmentajasopimuksen lisäksi Ura on tehnyt kaksi pelaajasopimusta. Kaarinalaiskasvatti Joona Airenne, 21, aloittaa kolmannen kautensa Korisliigassa. Päättyneellä kaudella Airenne sai peliaikaa reilut kahdeksan minuuttia ottelua kohden viimeistellen tilastoikseen 2,2 pistettä ja 0,8 levypalloa.

– Tosi mahtavaa, että saatiin Damion tänne. Kuusi vuotta sitten oli ensimmäinen oma kauteni edustusjoukkueessa. Damion oli silloin ensimmäinen valmentajani miehissä.

Uutena nimenä Uraan saapuu Joona Tuomala, 23, joka on viimeiset kaksi kautta edustanut Kristika Turkua Divari A:ssa. KTP-kasvatti väänsi turkulaisille keskimäärin 14,5 pistettä, 8,2 levypalloa ja 2,6 syöttöä ottelua kohden. Tuomala on jo ehtinyt kerätä vyölleen 16 pääsarjaottelua kasvattajaseurassaan.

Lähde: Ura Basketin tiedote

 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

Näytä lisää vastaavia