27.10.2016 Lapuan Kobrien Damon Williams jakoi keskiviikon ottelussa Nokialla kuusi koriin johtanutta syöttöä ja nousi syöttötilaston kaikkien aikojen ykköseksi Korisliigassa. BC Nokia voitti ottelun 73-30.

Damon Williams nousi Korisliigan kaikkien aikojen syöttökuninkaaksi 1805 koriin johtaneella syötöllään. Kuva: Lapuan Kobrat.
Williamsin syöttökeskiarvo Korisliigassa on 4,1. Pelaamiensa 12 Korisliigakauden aikana Williams on jakanut runkosarjan 445 ottelussa nyt yhteensä 1805 syöttöä. Yhden ottelun syöttöennätyksekseen Williams kirjasi 15 Tampereen Pyrinnön paidassa Korihaita vastaan marraskuussa 2012.
Williams pitää hallussaan ykköstilaa myös kun mukaan lasketaan Korisliigan pudotuspelit. Pelaamissaan 546 Korisliigan otteluissa hän on antanut yhteensä 2144 syöttöä.
Williams, 42, on kautta historian vasta yhdeksäs pelaaja, joka on yltänyt runkosarjan syöttötilastossa nelinumeroisille lukemille.
1805 Damon Williams
1799 Petri Virtanen
1556 Teemu Rannikko
1416 Bojan Sarcévic
1229 Roope Mäkelä
1089 Antero Lehto
1082 Jukka Toijala
1016 Kari-Pekka Klinga
1000 Gerald Lee Sr.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.