6.3.2020 20:20 Korisliigan molemmat pirkanmaalaisjoukkueet matkustivat tänään vieraskentille. Pyrintö taipui pisteellä, mutta Nokia palasi kotiin huima voitto kainalossa.

Daniel Dolencilla 17 pisteen ja yhdeksän levypallon ilta Nokian voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
BC Nokia otti vaikuttavan voiton KTP-Basketista Kotkassa. Ottelu ei jäänyt kiinni edes pienestä, sillä loppunumerot näyttivät 78–101. Iso marginaali kavensi joukkueiden välistä eroa sarjataulukossa, sillä KTP pitää neljättä sijaa ja Nokia kuudetta nyt vain kahden sarjapisteen erolla.
Nokian kapteeni Daniel Dolenc pelasi loistavan illan kerätessään 17 pistettä ja yhdeksän levypalloa. KTP:n amerikkalaissentteri Kevin Langford laittoi suomalaiskollegalleen kyllä kovan kovaa vastaan onnistuen itse 26 pisteessä ja kahdeksassa levypallossa, mutta tulostaulu näytti, kumman joukkueen peli kulki paremmin.
Korisliigan toisen pirkanmaalaisen joukkueen, Tampereen Pyrinnön, ilta ei päättynyt yhtä juhlallisesti. Pyrintö vieraili Kouvolassa, jossa isäntäjoukkue Kouvot vei ottelun lopulta 85–84.
Matkan varrella Pyrintö kävi jopa tukevassa johdossa, ja jännitys säilyi peliajan loppuun asti. Kouvojen ollessa pisteen verran niskan päällä ja pelikellon näyttäessä enää kuutta sekuntia Pyrinnön Antero Lehto riisti pallon Kouvojen Severi Kaukiaisen syötöstä ja Raymond Nixon pääsi yrittämään voitto-layuppia. Se jäi kuitenkin yritykseksi, ja Kouvot juhli voittoa.
Lopputuloksesta huolimatta Lehto pelasi erinomaisen illan ja saavutti 22 pistettä. Voittajien puolella parhaan saldon keräsi Avery Woodson, joka pääsi 25:een.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.