9.10.2009 11:50 Korisliigan kolmella peräkkäistappiolla aloittanut Joensuun Kataja on tehnyt odotetun kiinnityksen takalinjoilleen. Vastuun sekä pelin pyörittämisestä että puolustuksen johtamisesta ottaa 22-vuotias amerikkalaispelintekijä Derrick Mercer.
Viime keväänä American-yliopistosta valmistunut 172-senttinen ja 82-kiloinen voimakimppu valittiin päätöskaudellaan Patriot League -konferenssin parhaaksi pelaajaksi. Menestystä tuli myös joukkueena, sillä American Eagles voitti konferenssimestaruuden toisen kerran peräkkäin.
Katajan pelintekijän-hankintaprosessi on ollut tänä syksynä sangen tuskaisa. Päävalmentaja Pekka Salmisen huolellisesta pohjatyöstä huolimatta ensimmäinen kiinnitys, Joey Knight, osoittautui yllättäen suureksi pettymykseksi. Pikaisesti try-outille kutsuttu, sopivasti Euroopassa vapaana agenttina ollut Brock Gillespie ei myöskään vakuuttanut.
Derrick Merceriin Salminen päätyi ennen kaikkea tämän puolustustaitojen ansiosta.
- Ensimmäisissä otteluissa epäonnistunut puolustuspelimme kaipaa sytyttäjää. Lyhyenä joukkueena emme voi päästää miehiä ohitsemme siihen tapaan mitä nyt on nähty. Derrickiltä odotan ennen kaikkea johtajuutta puolustukseemme, Salminen taustoittaa.
Mercer saapuu Joensuuhun perjantaina ja lauantaina on vuorossa ensimmäinen ottelu ammattilaispelaajana, kun Katajan matka suuntautuu Kouvolaan Kouvojen vieraaksi.
Katajan korinaluspelaajan, Kendall Chonesin, kanssa samassa yliopistokonferenssissa pelannut Mercer pelasi päätöskaudellaan 2008-09 Americanin kaikki 32 ottelua huikealla 37 minuutin keskimääräisellä peliajalla. Pisteitä konferenssimestarijoukkueessa syntyi kauden aikana keskimäärin 11,7. Lisäksi Mercer haali huomaansa 4,2 levypalloa ottelua kohden ja jakoi 4,4 koriin johtanutta syöttöjä sekä riisti pallon keskimäärin 1,2 kertaa.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.