Edon Maxhuni loppukaudeksi Italian Scafatiin

29.1.2025 17:04 Syksyllä kaksivuotisen sopimuksen Ranskan liigaa pelaavan SIG Strasbourgin kanssa solminut Susijengin takamies Edon Maxhuni, 26, siirtyy kevätkaudeksi Italian Serie A:ta pelaavan Scafatin paitaan. Viime viikkoina alavireisesti pelannut Strasbourg etsi pelaajamarkkinoilta vahvistuksia takalinjoilleen samaan aikaan, kun Serie A:n hännille jäänyt Scafati kiinnostui Maxhunin palveluksista.

Edon Maxhuni lähtee varmistelemaan Scafatille pääsarjapaikkaa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

SIG Strasbourg kuului syyskaudella Ranskan Pro A:n yllättäjäjoukkueisiin samalla, kun toista kauttaan Ranskassa pelannut Maxhuni esitti ammattilaisuransa parhaita otteita tähän asti. Neljän talvisen perättäistappion jälkeen Strasbourg päätti kuitenkin hakea pelinrakennusosastolleen vahvistusta.

- Strasbourgin valmennusjohto tahtoi hakea pelaajavaihdoksilla uutta virettä joukkueeseen ja päätin itse katsoa muita vaihtoehtoja loppukaudeksi, Maxhuni kertoo.

Hyvinkään Pontevan kasvatteihin lukeutuvan Maxhunin uusi työnantaja on Italian Serie A:n jumbojoukkue Scafati Basket, joka kamppailee yhdessä Cremonan, Napolin ja Pistoian kanssa suorasta säilymisestä maan pääsarjassa.

- Scafatin kaupunki sijaitsee hienolla alueella Etelä-Italiassa, seuralla on hyvä maine ja heilläkin on ollut vaikeaa tällä kaudella. Scafatin päällimmäinen tavoite kevätkaudesta on säilyttää liigapaikka, ja siitä syystä Edon on täällä auttamassa, Italiasta tavoitettu Maxhuni kommentoi.

- Koripallossa tulee välillä tällaisia tilanteita eteen ja näen sen niin, että kun uusia ovia avautuu, niistä on käveltävä rohkeasti.

Maxhunin toinen sopimuskausi SIG Strasbourgin kanssa pysyy voimassa joukkuevaihdoksesta huolimatta.

Scafati pelaa seuraavan ottelunsa kotikentällään sunnuntaina 2. helmikuuta Sassaria vastaan. Maxhuni viimeisteli SIG Strasbourgille kauden aikana 11,1 pistettä, 3,2 syöttöä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden.

Maxhuni on pelannut uransa aikana Susijengissä 55 ottelua 8,7 pisteen, 3,9 levypallon ja 1,3 levypallon ottelukohtaisin keskiarvoin. Maxhunilla on ansioluettelossaan vuoden 2022 EM-kisat ja vuoden 2023 MM-kisat.

Lisätietoja: Scafatin lehdistötiedote

Henkilöt

 
22.7.2025 17:33 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon tuplamestari KB Trepcaan

Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

25.6.2025 09:54 Susijengi

Mikael Jantunen kruunasi kautensa Ranskan mestaruuteen

Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.

Näytä lisää vastaavia