Ellen Järvinen ja Niina Sedano Pyrinnön liigajoukkueeseen

27.6.2022 09:00 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut kaksi pelaajasopimusta tulevalle kaudelle, kun naisten I divisioonan parhaaksi valittu Ellen Järvinen sekä Kataja-kasvatti Niina Sedano siirtyvät Pyrintöön.

Ellen Järvinen nähdään alkavalla kaudella jälleen naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen

Järvinen omaa kokemusta naisten Korisliigasta kahden kauden ajan, kun hän edusti kotkalaista Peli-Karhuja 2018–20. Hän oli voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2019, jolloin hän tilastoi 4,9 pistettä joukkueelle.

Viime kaudella Järvinen tilastoi divarissa 19,3 pistettä, 8,4 levypalloa ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.

- Ellen on pelannut kaksi vahvaa kautta BC Nokiassa, josta tunnustuksena hänet valittiin viime kaudella divarin parhaaksi pelaajaksi. Ellen on kova korintekijä ja pystyy skoraamaan sekä läheltä että kaukaa. Hän on päässyt pelaamaan korisliigaa jo aiemminkin, mutta nyt luvassa on lopullinen läpimurto liigatasolla, avaa joukkueen uusi päävalmentaja Petteri Molenius seuran tiedotteessa.

Sedano on Joensuun Katajan kasvatti, joka on edustanut joensuulaisseuraa naisten I divisioonassa seitsemän kauden ajan. Päättyneellä divarikaudella Sedano tilastoi 9,7 pistettä ja 9,4 levypalloa ottelua kohden.

- Samoin Niina on urheilullinen pelaaja ja erittäin hyvä puolustaja, joka pääsee nyt tekemään debyyttinsä korisliigassa. Monipuolisena pelaajana Niina pystyy pelaamaan useilla eri pelipaikoilla. Katajassa hän oli enemmän sisäpelaajana, mutta pääsee nyt Pyrinnössä luontaisemmalle laiturin paikalle.

Edelliskauden liigajoukkueen runkoon kuuluneista Pyrintö-kasvateista jatkosta ovat jo sopineet kolmatta liigakauttaan aloittava Emma Törnblom sekä hienon debyyttikauden pelannut ja kesällä yleisurheiluun panostava Anni Nurminen. Samoin WU18-maajoukkueryhmään kuuluva Kenisha Williams pääsee hakemaan aiempaa suurempaa vastuuta pääsarjatasolla. 

 
22.7.2025 15:54 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon vahvistukseksi Sara Puckett

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

22.7.2025 08:40 Naisten Korisliiga

Ella Sahuri siirtyy Lahdesta Espooseen aloittamaan Korisliiga-uransa

19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

17.7.2025 14:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vahvistuu Veera Mäntykivellä

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

14.7.2025 21:57 Naisten Korisliiga

Jasmina Jones uutena kasvona Kouvottarien riveihin

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.

11.7.2025 08:18 Naisten Korisliiga

Johanna Räty jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa

11.7.2025 08:14 Naisten Korisliiga

Peppi Lohko Hongan naisiin tulevalle kaudelle

Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.

Näytä lisää vastaavia