Ellen Järvinen palaa BC Nokian riveihin

4.6.2024 13:44 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva nousijajoukkue BC Nokia saa mieluisan paluumuuttajan, kun Ellen Järvinen palaa parin vuoden tauon jälkeen nokialaisjoukkueeseen.

Kuva: Ville Vuorinen

BC Nokian Naisiin liittyy viime kauden naisten Korisliigan kolmanneksi paras suomalainen pisteiden tekijä, kun joukkue ja Ellen Järvinen solmivat sopimuksen. Järvinen tilastoi viime kaudella Tampereen Pyrinnölle 13,4 pistettä, 4 levypalloa ja 3,3 koriin johtanutta syöttöä.

- Olemme äärimäisen tyytyväisiä, että saimme joukkueeseen Ellenin tasoisen pelaajan. Ellenillä on kokemusta korisliigasta useamman kauden ajan ja hän tuo tietynläistä varmuutta ja rohkeutta meidän pelaamiseen. Ellen on itselle hyvin tuttu pelaaja ja uskon että Ellen sopii meidän pelitapaan erittäin hyvin, kommentoi joukkueen päävalmentaja Denis Kucevic.

- Nyt kun BC Nokia nousi Korisliigaan tuli heti sellainen tunne , että olisi kiva tulla takaisin. Denis valmentajana osaa ottaa minusta kaiken irti. Tunnen ja vähintään tiedän BC Nokian joukkueen, tuli seurattua viime kaudella. Uskon että saamme yhtenäisen joukkueen, joka kykenee voittamaan pelejä, Järvinen kommentoi.

Henkilöt

 
7.3.2026 20:37 Naisten Korisliiga

Vimpelille kotivoitto ja kärkipaikka - EBT:lle revanssi ToPosta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.

6.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

Pyrintö pysyi mukana runkosarjan voittokamppailussa - BC Nokialle vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.

5.3.2026 09:34 Naisten Korisliiga

Scout Frame korvasi Bree Olsenin Pyrinnössä

Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.

4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

Näytä lisää vastaavia