1.12.2006 Namika Lahti joutuu tulemaan tulevat viikot toimeen ilman sentteri Lee Scruggsin palveluksia. 211-senttisen Scruggs loukkasi polvensa ja joutuu tähystysoperaatioon. Namika Lahti testaa Scruggsin tuuraajaksi 205-senttistä Ernest Vickersiä.
36-vuotias Vickers on aiemmin pelannut mm. Latinalaisessa Amerikassa. Hän on kuluvalla kaudella käynyt sekä Korisliiga-joukkue UU-Korihaiden että divisioonassa pelaavan Äänekosken Huiman testattavana. Namika Lahti testaa miestä maanantaina ja tiistaina. Mikäli pelilupa on kunnossa ja Vickers osoittautuu riittävän hyväksi puolustus- sekä levypallopelaajaksi, nähdään hänet keskiviikkona 6.12. ottelussa Namika Lahti - Porvoon Tarmo.
Lee Scruggs on poissa Namika Lahden kokoonpanosta loppuvuoden. Hänen lisäkseen sairastuvalla on joukkueen kapteeni Ville Mäkäläinen, joka potee sormivammaa. Ennen loukkaantumistaan peräti 15,5 pistettä ottelua kohden viimeistelleen Mäkäläisen paluu tositoimiin venyy niin ikään ensi vuoden puolelle.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.