8.2.2011 Espoo Team nousi tiistaina koripallon naisten SM-sarjan jaetulle kärkipaikalle kaadettuaan kotonaan helsinkiläisen ToPon pistein 76-68 (31-37). Voitto oli espoolaisille jo neljäs perättäinen.
Niina Laaksosen johtama Espoo Team nousi naisten SM-sarjan kärkisijalle. Kuva: Francois Perthuis.
ToPo aloitti kamppailun vahvasti ja johti neljän peliminuutin jälkeen 15-3. Espoo ei kuitenkaan lannistunut vaan pääsi piipahtamaan kolmannen neljänneksen puolivälissä jo ensimmäisen kerran johtoasemassa.
Tiukan kamppailun ratkaisuhetket koettiin kuitenkin vasta toiseksi viimeisellä peliminuutilla. Helsinkiläiset sortuivat heikkoihin ratkaisuyrityksiin ja virheisiin, kun taas espoolaiset laittoivat pallot varmasti pussiin niin vapaaheittoviivalta kuin muualtakin.
Kotijoukkueen tehotilaston ykkönen oli Niina Laaksonen (11/14). Korkeimman pistemäärän (17) heitti vuorostaan Maija Lähde.
ToPon paras sekä pisteissä että levypalloissa oli D'andra Moss (21/8).
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.