26.2.2010 Korisliigan häntäpään kiihtyvässä taistelussa mukana oleva Forssan Koripojat on vahvistanut miehistöään amerikkalaispelintekijä Tyson Pattersonilla. Suomalaisyleisö muistaa piskuisen (175 cm) Pattersonin kaudelta 2007-08, jolloin hän voitti liigan syöttö- ja riistokuninkuudet ToPo-paidassa.

Korisliiga-kaudella 2007-08 sarjan syöttö- ja riistotilastot voittanut Tyson Patterson on sarjapaikastaan taistelevan FoKoPo-miehistön tuore hankinta. Kuva: Tuomas Venhola.
FoKoPo on jo viikon ajan tutkinut pelaajamarkkinoita. Joukkueen takamiehen Rodrick Stewartin sairastelu käänsi vakaakupin lopulta Tyson Pattersonin puoleen.
- Haemme Tysonilta selkeästi johtajuutta hyökkäyspeliimme sekä aggressiivista puolustuspelaamista. Hän on pelaaja, joka pystyy luomaan paikkoja muille ja pystyy myös monipuolisiin henkilökohtaisiin ratkaisuihin hyökkäyspäässä, kertoi FoKoPon päävalmentaja Ari Mikkola.
Tyson Patterson tehtaili kaudella 2007-08 ToPossa runkosarjan keskiarvoikseen 16,1 pistettä, 5,2 syöttöä ja 3,0 riistoa. Syöttö- ja riistolukemat riittivät paremmuustilastojen ykkössijoihin. Sittemmin Patterson on esiintynyt Sveitsin ja Meksikon liigoissa. Sveitsin pääsarjassa Patterson teki Lausannelle tammikuun viidessä ottelussa keskimäärin 9,2 pistettä ja jakeli peräti 6,8 syöttöä.
FoKoPo pitää riveissään Pattersonin ohella Stewartin, Alex Barnettin ja Durell Vinsonin valiten kuhunkin otteluun sopivan ulkomaalaiskolmikon.
Yhdeksän ottelun tappioputkessa olevalla, perjantaina Tampereen Pyrintöä isännöivällä Forssalla on loppukaudeksi kirkas tavoite.
- Maaliskuun ainoana tavoitteena on ottaa tarvittavat voitot, jotta Kauhajoki ja Vilpas jäisivät taakse, Mikkola linjasi.
Kun Korisliigan runkosarjaa on yhdeksän ottelua jäljellä, ovat Kauhajoki, FoKoPo ja Vilpas neljän pisteen sisällä sijoilla 10-12. Runkosarjan viimeinen (12:s) putoaa suoraan I divisioonaan ja toiseksi viimeinen karsii liigapaikastaan.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.