29.1.2007 Suomalaistakapelaaja Fia Ohtosen edustama ja Ruotsin mestaruutta puolustava Solna Vikings on sarjakärjessä tasapistein Luulaja Basketin kanssa. Tuoreimmassa koitoksessaan Solna otti selvän voiton Norrköping Dolphinsista lukemin 89-54. Seuraavassa myös muita sähkeitä Euroopasta.
Ohtonen pelasi Norrköping-ottelussa 29 minuuttia tehden neljä pistettä. Levypalloja 174-senttinen ja 19-vuotias suomalainen haki kuusi. Lisäksi Ohtoselle kirjattiin neljä syöttöä.
Suomen nuorten maajoukkueissa peräti 105 maaottelua pelannut Ohtonen on esiintynyt Ruotsissa tasaisesti. Pelaamassaan 16 ottelussa hän on saanut peliaikaa keskimäärin 23 minuuttia. Pisteitä on syntynyt keskimäärin kuusi ja levypalloja on tarttunut 2,3 ottelua kohden, jonka lisäksi Ohtonen on jakanut 2,3 syöttöä ja riistänyt 1,5 kertaa ottelua kohden.
Voittosuhteella 13-3 kauden tähän mennessä selvittäneen Solnan kaikki kaikessa on Suomessakin EBT:n ja Panttereiden paidassa pelannut Jurgita Kausaite. Vantaan Pussihukkien liettualaisvahvistus Aneta Kausaiten kaksoissisko on heittänyt Solnalle keskimäärin 18 pistettä ja hakenut 7,7 levypalloa ottelua kohden.
Viime ottelussa Norrköpingiä vastaan Kausaite heitti 18 pistettä ja haki viisi levypalloa pelaamassaan 25 minuutissa.
Espanjan liigassa Taru Tuukkasen ja Reetta Piiparin joukkue Extrugasa hävisi Tuukkasen ex-joukkueelle Acis Incosa Leonille lukemin 64-74. Tuukkanen urakoi täydet 40 minuuttia heittäen 16 pistettä, ottaen yhden levypallon ja antaen kolme syöttöä.
Piipari heitti neljä pistettä ja antoi kaksi syöttöä pelaamassaan 28 minuutissa.
Niina Laaksosen edustama Gran Canaria hävisi myös vieraskentällä Ensinolle luvuin 58-73. Laaksonen pelasi 11 minuuttiaan pirteästi heittäen kuusi pistettä ja hakien kaksi irtopalloa.
Espanjan kakkosliigassa Mari Puustisen Badajoz voitti vieraissa pisteellä Caja Rural Verona Norten lukemin 71-70. Puustinen ei ollut kokoonpanossa.
Siiri Nuutisen ja Susanna Rinnan edustama Jovent Palma voitti Don Piso Gironan luvuin 77-62. Suomalaiskaksikko oli hyvässä vireessä. Nuutinen kirjautti 26 minuutissa 11 pistettä ja neljä levypalloa, Rinta puolestaan 29 minuutissa 15 pistettä ja kolme levypalloa.
Michaela Mouan kroatialaisjoukkue Gospic otti hienon voiton kotonaan Balkanin maiden Adriatic–liigassa. Gospic löylytti Buducnostia lukemin 95-61. Moua kirjattiin tilastoihin vain kaksi minuuttia ilman tehomerkintöjä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).