11.10.2012 Forssan Koripojat oli Lapuan Korikobria parempi, kun Korisliigan nousijajoukkueet kohtasivat torstaina Lapualla. Kolmannella jaksolla lapualaisilta karannut FoKoPo otti toisen peräkkäisen voittonsa, tällä kertaa lukemin 81–92 (46–38).

Sami Ikävalko johdatti taas FoKoPon voittoon. Kuva: Tytti Nuoramo.
Korikobrat hallitsi kotiyleisönsä riemuksi ottelun ensimmäistä puoliskoa ja karkasi hieman ennen ottelun puoliväliä jo 15 pisteen johtoon 46–31-tilanteessa. FoKoPo sai kuitenkin eron kavennetuksi kahdeksaan pisteeseen tauolle lähdettäessä.
Kolmannella jaksolla Lapuan kone alkoi hyytyä, kun taas FoKoPo lisäsi kierroksia mittariin. Päätösneljänneksellä Korikobrat kavensi kymmenen pisteen vierasjohdon yhteen (71-72), mutta Olli Kaunomäen vapauttava kolmonen ja Sami Ikävalkon kahdeksan pisteen putki johtivat forssalaiset karkuteille.
– Saimme puolivälin jälkeen puolustukseemme otetta ja asennetta. Ja kun puolustus alkoi toimia, lähti hyökkäyspelikin rullaamaan. Paljon on toki vielä opittavaa tämänkin pelin virheistä, tasoitteli FoKoPon päävalmentaja Miikka Sopanen.
FoKoPon sankariksi nousi Sami Ikävalko, joka jatkoi edellisen pelin 30 pisteestään takomalla nyt 27 pistettä, joiden kainaloon hän keräsi neljä levypalloa, kuusi syöttöä ja kaksi riistoa. Ensimmäisen liigapelinsä tällä kaudella pelannut Jahmar Thorpe (17/13), Andrais Thornton (16/9) ja Markus Molenius (13/7/2 blokkia) olivat muut vahvat forssalaishahmot.
Korikobrien tehokkain oli Samuel Haanpää (25/4/3 syöttöä), jota tahditti Bryan Holmes (20/6/3 syöttöä).
(STT-Basket.fi)
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.