31.1.2003 Suomen Koripalloliitto on valinnut SM-Koriksen tammikuun Viking-pelaajaksi joensuulaista Katajaa edustavan Andre Foremanin. Naisten puolella kuukauden pelaajan tittelin vei nimiinsä Äänekosken Huiman Kenya Robinson.
SM-Korista johtava Kataja oli tammikuussa omaa luokkaansa. Joukkue voitti kaikki seitsemän pelaamaansa ottelua, vaikka Katajan tukipilareihin lukeutuva Sami Laaksonen oli polvivaivaisena sivussa. Laaksosen poissaollessa Foreman otti lisävastuuta harteilleen ja kantoi sitä kunniakkaasti. Tammikuun otteluissa 198-senttinen Foreman nakutti 24,6 pistettä onnistuen niin läheltä (kakkoset 58,5 %, heitot 55/94) kuin kaukaakin (kolmoset 44,8 %, heitot 13/29). Lisäksi hän poimi 9,6 levypalloa, antoi 3,71 koriinjohtanutta syöttöä ja riisti 3,00 kertaa ottelua kohden.
Kataja isännöi alkavana viikonloppuna (1.-2.2.) Suomen Cupin neljän joukkueen lopputurnausta Final Fouria.
Kenya Robinson puolestaan muodosti yhdessä Minna Myllylän ja Sari Purasen kanssa tehokkaan trion, joka avitti Äänekosken Huiman tammikuussa voittosuhteeseen 5-1. Huiman voiman sai tuta mm. naisten SM-sarjan kärkijoukkueisiin kuuluvat Pantterit ja EBT. Myllylä, Puranen ja Robinson puursivat kaikki tehokkaasti tammikuun otteluissa, mutta Robinson käänsi vaakakupin puoleensa tasaisuudellaan. 180-senttinen Robinson teki Huimalle tammikuussa keskimäärin 16,8 pistettä, haki haltuunsa 12,8 irtopalloa ja kirjautti 2,50 riistoa. Kahden pisteen heitoissaan hän onnistui 54,8 prosentin (40/73) tarkkuudella.
Foremania ja Robinsonia yhdistää se, että he ovat viihtyneet Suomessa jo usean vuoden ajan. Foremanille käynnissä oleva kausi on Suomessa viides ja Robinsonille peräti kuudes.
SM-Koriksen kuukauden pelaajiksi on aiemmin kuluvalla kaudella valittu porvoolaisen Tarmon Gyasi Cline-Heard (joulukuu), Katajan Sami Laaksonen (marraskuu) ja KTP:n Roope Mäkelä (lokakuu). Naisten SM-sarjassa ei maaottelutauon vuoksi valittu marraskuun pelaajaa. Lokakuun parhaana palkittiin EBT:n Jurgita Kausaite ja joulukuussa Panttereiden Aneta Kausaite.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Miesten I divisioona B:ssä nähtiin tiukkoja jännitysnäytelmiä ja miesten I divisioona A:ssa ACO Basket varmisti runkosarjan voiton. Samaan aikaan naisten I divisioonassa pelattiin tärkeitä otteluita pudotuspelipaikkojen ja sarjapaikkojen kohtalosta kaikissa kolmessa lohkossa.
E-koripallon EM-turnauksen kaksi parasta joukkuetta pääsee huhtikuussa pelattaviin MM-kisoihin. Suomella on mahdollisuus varmistaa jatkokarsintapaikka jo tänään.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.
Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.