6.2.2015 Kaksi edellistä kautta LrNMKY:ssä pelannut amerikkalaislaituri Greg Logins, 26, siirtyy Tapiolan Hongan vahtuuteen, joka taistelee Korisliigan pudotuspeliviivan tuntumassa.

Honkaan siirtyvä Logins omaa Korisliiga-kokemusta kahdelta edelliskaudelta Lappeenrannasta. Kuva: Francois Perthuis.
Logins heilutti korisukkaa viime kaudella 15,6 pisteen edestä ja keräsi levypalloja kahdeksan ottelua kohden. Tapiolaan 203-senttinen laituri saapuu Japanista, jossa mies edusti Fukuoka Rizingiä.
Ensimmäistä kauttaan Hongan päävalmentajana toimiva Tuomas Iisalo on tyytyväinen seuran saatua sopimuksen solmittua Loginsin kanssa.
- Olen erittäin tyytyväinen Gregin hankintaan. Se, että tässä vaiheessa kautta on mahdollisuus lisätä joukkueeseen sopiva palanen, joka on pelikunnossa ja omaa kokemusta Korisliigasta, on harvinaista. Hän tuo joukkueen käyttöön heittotaitoa, levypallopelaamista ja taistelutahtoa, sekä kaivattua kokemusta, Iisalo kertoo seuran tiedotteessa.
Ensiesiintymisensä Honka-paidassa Logins tekee jo sunnuntaina, kun Tapiolaan vieraaksi saapuu sarjajohtaja KTP Basket.
- Greg tuntee sarjan ja sen pelaajat hyvin, joka varmasti helpottaa siirtymää. Seuraavat pelit tulevat nopealla aikataululla, mutta sen jälkeen saamme varmasti hänen kauttaan useita lisäoptioita hyökkäyspelaamiseemme.
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista!
Divareissa nähtiin vilkas otteluviikko. Miesten I divisioona A:ssa oululainen ennätysyleisö saapui todistamaan Shawn Hopkinsin debyyttiä. Naisten I divisioonassa nähtiin yllätyksiä kärkitaisteluissa ja miesten I divisioona B:ssä oli jälleen hyökkäyspelin juhlaa, kun useissa otteluissa rikottiin sadan pisteen rajapyykki.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.