23.9.2003 Suomalaisen naiskoripallon ikoni Lea Hakala päätti kesällä jatkaa uraansa. 43-vuotias Hakala tehtaili pisteitä viime kaudella siihen tahtiin, että 10.000 SM-runkosarjapisteen rajapyykin ylittyminen on vain ajan kysymys. Lisäksi Hakala jahtaa kaikkien aikojen levypallotilaston kärkisijaa.
Lea Hakalalla on ennen kauden alkua koossa 9.906 pistettä, joka oikeuttaa ylivoimaiseen ykkössijaan kaikkien aikojen tilastossa (kakkosena Nina Pajanti-Raudus, 5.827 pistettä). Viime kaudella Hakalan pistekeskiarvo oli 11,3, joten kauan tuskin tarvitsee odottaa historian ensimmäistä naispuolista 10.000 pisteen ylittäjää. Miesten SM-sarjan puolella kyseisen rajan ylittäjiä on vain kolme, vaikka otteluita pelataan kautta kohden huomattavasti enemmän. Kyseiset pistenikkarit ovat Gerald Lee (12.556), Kari-Pekka Klinga (10.405) ja Larry Pounds (10.296).
Hakala napannee ykkösijan nopeasti myös kaikkien aikojen levypallotilastossa, jossa hän on toisena (3.894) vain 15 levyrin päässä Auli Nymanista (3.909).
Saavutetuissa Suomen mestaruuksissahan Hakala on jo valmiiksi omilla luvuillaan. Alkavalla kaudella hänen tähtäimessään on jo 16. SM-kulta. Saavutusten arvoa nostaa se, että Hakala on viettänyt urastaan hyvän aikaa SM-sarjan lisäksi Espanjan, Italian ja Yhdysvaltain koripallokentillä.
1. |
Lea Hakala |
9.906 |
2. |
Nina Pajanti-Raudus |
5.927 |
3. |
Auli Nyman |
5.568 |
4. |
Terhi Airas-Järventaus |
5.316 |
5. |
Elina Lehtonen |
5.281 |
6. |
Jaana Sintonen |
4.822 |
7. |
Minna Myllylä |
4.174 |
8. |
Leena Vestala (nyk. Martin) |
4.578 |
9. |
Reija Vesa |
4.119 |
10. |
Marianne Koskinen |
3.907 |
------ |
||
15. |
Heidi Adler |
2.767 |
1. |
Auli Nyman |
3.909 |
2. |
Lea Hakala |
3.894 |
3. |
Terhi Airas-Järventaus |
2.936 |
4. |
Elina Lehtonen |
2.225 |
5. |
Kenya Robinson |
2.163 |
6. |
Leena Vestala (nyk.Martin) |
1.818 |
7. |
Dana Aaltonen |
1.677 |
8. |
Evi Mustakari |
1.640 |
9. |
Jaana Sintonen |
1.565 |
10. |
Seija Leino |
1.534 |
------ |
||
11. |
Heli Roukanoja |
1.453 |
HUOM! Tummenetulla ja kursiivilla merkitty pelaajat, jotka ilmoitettu kauden 2003-04 kokoonpanoihin.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.