18.10.2011 Korisliigan helsinkiläisjoukkue Torpan Pojat on solminut pelaajasopimuksen Hanno Möttölän kanssa. EM-kisoissa upeasti yhdeksännelle sijalle venyneen Suomen maajoukkueen 35-vuotias ja 209-senttinen kapteeni aloittaa kolmannen kautensa ToPo-paidassa.

Suomi-koriksen ikoni Hanno Möttölä vahvistaa ToPoa.

Möttölä on nyky-ToPon neljäs maajoukkuemies.

ToPo-paidassa Möttölä pelaa kauden avauspelinsä jo keskiviikkona Lahtea vastaan Helsingissä. Kuvat: Ville Vuorinen & Francois Perthuis.
Möttölä kärsi EM-kisoissa loukkaantumisista, mutta esiintyi Suomen paidassa viidessä ottelussa pelaten keskimäärin 11 minuuttia ja kirjauttaen tehoikseen 6 pistettä ja 1,2 levypalloa ottelua kohden.
Möttölä pelaa kauden ensimmäisen Korisliiga-ottelunsa keskiviikkona 19.10. Namika Lahtea vastaan. Ottelu alkaa Töölön Kisahallissa kello 18.30.
- Odotan todella mielenkiintoista ja menestyksellistä kautta joukkueellemme. Meillä on kasassa kokonaan uusi joukkue, joten tarvitsemme monen kuukauden kovan työn, jotta alamme näyttämään yhtenäiseltä joukkueelta. EM-kilpailut omalta osaltani pilanneet loukkaantumiset ovat hiljalleen takanapäin, joten motivaatiota ja pelihaluja löytyy varmasti. Toivon pystyväni vihdoin pelaamaan ehjän kauden ToPossa, kertoo Möttölä.
ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen intoa täynnä.
- Olen erittäin tyytyväinen, että Hanno päätti jatkaa uraansa ToPossa ja uskon, että Hannolla on nälkää pelata Suomen mestaruudesta. Mielestäni tähän joukkueeseen Hanno sopii kuin nyrkki silmään, muotoilee ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen.
Kautta aikain ensimmäisenä ja toistaiseksi ainoana suomalaisena NBA-koreilla pelanneen Möttölän mittavan uran ansiolistalta löytyy mm. tarunhohtoisen NCAA-mestaruusturnauksen sekä maanosamme ykkössarjan Euroliigan finaalit.
Vuonna 1995 käynnistyneellä aikuisten maajoukkueurallaan Möttölä on esiintynyt 127 kertaa Suomi-paidassa.
Möttölä on nyky-ToPossa jo neljäs miesten maaotteluita pelannut pelaaja. Saksasta Suomeen palannut Kimmo Muurinen esiintyi Möttölän tavoin syksyn EM-kisoissa, Tuomas Iisalo puolestaan EM-kisoja edeltävissä EM-karsinnoissa ja Timo Heinonen pelasi kahdeksan maaottelua vuonna 2005.
- Olen erittäin iloinen, että saimme Hannon joukkueeseen. Hanno tuo johtajuutta niin kentälle kuin pukukoppiinkin. Meillä on nyt koossa erittäin mielenkiintoinen joukkue ja uskon, että tällä joukkueella tapellaan mestaruudesta ihan tosissaan. Olimme päättäneet jo aiemmin, että jos Hanno liittyy joukkueeseen, niin emme tule ainakaan tässä vaiheessa kautta ottamaan kolmatta ulkomaalaispelaajaa. Uskomme vahvasti suomalaisiin pelaajiimme ja mielestäni meillä on kasassa koko sarjan kovin kotimainen osasto, arvioi ToPon General Manager Sampsa Rekonen.
ToPo-paidassa viilettävät vahvan suomalaisosaston vahvistuksina amerikkalaiset Jonathan Heard ja Chase Griffin.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.