Heinonen ja Myllylä jatkavat Kotkassa

22.4.2005 Sparliigan konkariosastoon jo luettavat Pasi Heinonen ja Markus Myllylä ovat sopineet jatkostaan KTP Basketin riveissä. Kaksikon sopimukset ovat mallia 1+1 vuotta. Hallitsevan Suomen cupin mestarin valmennusryhmää on täydennetty Jouni Enegrenillä.

Heinosen ja Myllylän lisäksi KTP Basket käy neuvotteluita viiden muun joukkueessa pelanneen pelurin kanssa. Varmuudella KTP:n jättävät uransa päättänyt Roope Mäkelä sekä opiskelupaikan perässä muualle suuntaava Joni Harjula.  

194-senttinen ja 26-vuotias Pasi Heinonen pelasi hienon kauden Kotkassa. Hän teki pelaamassaan 31 Sparliigan runkosarjaottelussa keskimäärin 13,3 pistettä ottelua kohden. Keskiarvo ei ole uran paras, mutta heittoprosentit ovat. Heinonen upotti kolmosensa 48,4 prosentin (46/95) ja vapaaheittonsa 83,6 prosentin (61/73) tarkkuudella. 

Markus Myllylä on jo usean vuoden ajan kuulunut sarjan parhaimpiin kotimaisiin levypallopelaajiin. Kotkan osalta puolivälieriin päättyneellä kaudella 201-senttisen Myllylän edelle runkosarjan levyritilastossa kiilasivat suomalaisista vain Pasi Riihelä ja Sami Laaksonen. Myllylän ottelukohtainen keskiarvo oli 6,6. Pisteitä 27-vuotias laituri nosteli keskimäärin 8,9.  

Aiemmin KTP oli julkaissut päävalmentaja Jouni Grönroosin kolmivuotisen sopimuksen. Avukseen Grönroos saa Jouni Enegrenin, joka toimi kuluneella kaudella KTP:n junioripuolen valmennuspäällikkönä. Kaksikko teki kaksi vuotta yhteistyötä jo Kouvoissa, jonka vahvuudesta Grönroos siirtyi Kotkaan.

Apuvalmentajina KTP:ssä jatkavat myös Sauli Lanki ja Risto Palonen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

Näytä lisää vastaavia