Seagulls runnoi tiensä taas Suomen cup -finaaliin – Korisliigassa Kobrille kolmas voitto putkeen

30.1.2021 18:48 Eilisen tavoin miesten Suomen cup -välierissä tasoero näkyi enemmän kuin Korisliigan puolella. Voittajina Helsinki Seagulls ja Kobrat.

Shawn Huff ja Helsinki Seagulls pelasivat taas tiensä Suomen cup -finaaliin. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls otti miesten Suomen cupin välierässä suvereenin voiton samassa hengessä kuin Tampereen Pyrintökin edellisenä iltana. Kotonaan Töölössä pelanneet lokit kukistivat BC Nokian 93–68.

Seagullsin pelissä näkyi pallon tehokas jakaminen, sillä joukkueen pelaajista peräti kuusi pääsi kaksinumeroisille pisteille. Isoimman saldon keräsi Wayne Martin Jr. 15:llä. Toinen kaksinumeroiseen kategoriaan yltänyt pelaaja oli laitahyökkääjä Shawn Huff, jolle merkittiin 11 pistettä.

– Tulimme tähän peliin paljon kovempaa kuin viime tappio-otteluumme Kauhajoella. Erona oli intensiteetti. Halusimme palata perusasioihin ja rakentaa peliämme niiden kautta, Huff totesi Ruudun haastattelussa.

Nokian puolella kovimmat pistehirmut olivat Daeshon Francis ja Matias Ojala. Francis säkitti 20 pistettä ja otti seitsemän levypalloa. Veteraanilaituri Ojala puolestaan sai aikaan 18 pistettä ja maustoi ne viidellä levypallolla.

Seagulls kohtaa Suomen cupin finaalissa Pyrinnön lauantaina 13. helmikuuta.

Ottelutilastot

Antto Nikkarinen järjesti järisyttävän esityksen

Korisliigan puolella Kobrat otti kolmannen perättäisen voittonsa kaadettuaan kotikentällä Ura Basketin 111–107. Tiukan taistelun jälkeen homman hoitaneet voittajat hengittävät parhaillaan pudotuspeliviivan tuntumassa Kouvojen niskaan sijalla yhdeksän.

Ottelun kirkkain tähti oli ilman pienintäkään kysymyksen varaa Kobrien kapteeni Antto Nikkarinen. Pelinjohtaja taituroi pelin aikana pussiin 33 pistettä ja pysäyttävät 16 koriin johtavaa syöttöä.

– Kobrilla oli paljon passiivisempi palloskriinipuolustus kuin viime kohtaamisessamme. Välillä hyökkäyksemme vaikeutui, kun emme löytäneet niitä normaaleja syöttölinjoja, mutta onneksi pystyin ainakin tekemään tarpeeksi koreja omista paikoistani, Nikkarinen totesi Ruudun haastattelussa.

Uran puolella ei siinä mielessä mitään uutta auringon alla, että kovin pistenikkari oli 42 tehnyt Kevin Bracy-Davis. Matti Nuutinen tuki työtä pussittamalla 11 ja keräämällä 12 levypalloa.

Ottelutilastot

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia