31.8.2023 09:10 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Forssan Alku on tehnyt kolme uutta pelaajasopimusta alkavan kauden joukkueeseensa. Hetä Äijänen palaa Forssaan kahden vuoden tauon jälkeen.
Heta Äijänen palaa FoA-paitaan. Kuva: Ville Vuorinen
Viime kaudella Heta Äijänen edusti Kouvottaria 10 pisteen ja 4,6 levypallon keskiarvoilla. Edellisellä FoA-kaudellaan Äijänen juhli kauden päätteeksi SM-pronssia.
– On hienoa, että saimme Heta Äijäsen takaisin Alkuun. Odotamme häneltä hyvää kautta ja uskomme, että saamme hänen peliinsä vielä lisää monipuolisuutta. Hyvä vahvistus meille, joukkueen päävalmentaja Tero Niskanen tausoittaa Forssan Lehdelle.
Yhdysvaltalainen N’Dea Flye aloittaa toisen kokonaisen kautensa ulkomailla. Oregon Citystä kotoisin oleva ja Rocky Moutainin Collegesta valmistunut pelintekijä pelasi viime kauden Ruotsin pääsarjaa Visbyssä, jossa hänelle merkittiin 15,7 pistettä, 10,6 levypalloa ja 3,3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Flye pelasi kesän Australiassa. ESC Ripin joukkueessa tehoja tuli 12,5 pisteen ja 6,9 levypallon keskiarvolla.
– Flye on 173-senttinen monipuolinen pelintekijä. Hän tykkää ajaa ja osaa heittääkin. Hän on myös erittäin hyvä levypallopelaaja. Kävin hänen kanssaan hyvät keskustelut ensi kaudesta, Niskanen kertoo.
Johanna Timperi matkaa Forssaan Äijäsen tavoin Kouvottarista. Timperi tilastoi Kouvottarille viime kaudella 2,1 pistettä ja otti 1,8 levypalloa ottelua kohden.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.