Hickey ja Kataja uudet ToPo-pelaajat

13.5.2005 Ensi kaudella koripallon Sparliigaa pelaavalla helsinkiläisjoukkue ToPolla on koossa kolmetoista pelaajasopimusta. Uusina miehinä ToPon tähtipaidassa nähdään suomalaisyleisölle tutut Jukka Kataja sekä amerikkalaisvahvistus Phil Hickey. Hankintojensa lisäksi ToPo on solminut liudan jatkopestejä sekä vahvistanut valmennusryhmäänsä.

Viime kauden miehistöstä Jussi Airas (sopimusaika 2005-06), Harri Hohteri (2005-06), Jarkko Kyllönen (2005-08), Tero Laitinen (2005-08), Turo Lehtonen (2005-08), Vesa Linturi (2005-08), Timo Parviainen (2005-07), Panu Pursiainen (2005-08), Ville Tuominen (2005-08), Maurizio Pratesi (2005-07) ja Panu Vertio (2005-08) ovat solmineet jatkosopimukset ToPon kanssa. 

ToPo on tehnyt pelaajien kanssa mahdollisimman pitkiä sopimuksia, joilla se pyrkii luomaan pohjaa pitkäjänteiselle toiminnalle ja antaa myös valmennustiimille paremmat eväät ToPon joukkueen kehittämiseen. Rinkiinsä ToPo on kaavaillut tulevalla kaudella 15-16 pelaajaa. Joukkue hakee ulkomaalaisvahvistusta. Ensimmäinen testattava on Arkansas Staten pistepyssy J.J. Montgomery. 23-vuotias amerikkalainen saapuu ToPon testiin jo parin viikon päästä. Loput pelaajat valitaan kesän harjoittelurinkiin mahtuvista pelaajista.   

Niinikään 23-vuotias maajoukkuelaituri Jukka Kataja siirtyy ToPoon 1+1-vuotisella sopimuksella korisliigasta tippuneesta Salon Vilppaasta. 28-vuotiaan Phil Hickeyn ToPo nappasi puolestaan naapuriseura Pussihukista. 120-kiloiselle kolossille tuleva kausi on jo kuudes Suomessa. Kaikki aikaisemmat kaudet mies on viettänyt Pussihukissa.

197-senttinen Kataja tehtaili kuluneella kaudella Sparliigan runkosarjassa 14,3 pistettä ja 6,2 levypalloa ottelua kohden. 211-senttinen Hickey nakutti puolestaan tilastoikseen 17,1 pistettä, 8,9 levypalloa ja 1,14 torjuntaa ottelua kohden.

- Katajan ja Hickeyn nimet olivat papereissamme koko ajan isolla. Kataja oli ykkösvaihtoehto kovan profiilin suomalaisvahvistukseksi ja Hickey sentteriksi. Saimme mitä halusimme, kertoi ToPon toiminnanjohtaja Aleksi Valavuori.

ToPo-luotsi Pekka Salminen sai Katajan ja Hickeyn myötä rutkasti lisää kaipaamaansa talenttia joukkueeseen. Urheilullinen Kataja on vauhtiin päästessään vaikea pysäytettävä. Kataja pystyy pelaamaan hyökkäyspäässä useaa eri paikkaa ja puolustuspäässä liimaamaan niin pieniä kuin isojakin miehiä. Hickey taas on lähes kivitalon kokoisena mahdoton siirreltävä korin läheisyydessä. 

- Olemme aikaisemminkin työskennelleet Hickeyn kanssa. Miehestä minulla on pelkkää hyvää sanottavaa. Ihmisenä ja persoonana loistava, todellinen joukkuepelaaja ja hänen pelikyvyt tietävät kaikki. Yksi vastaan yksi -pelissä Hickey on lähes mahdoton pysäytettävä. Katajan tulon koen henkilökohtaisesti superjuttuna. Kataja on vasta raapaissut potentiaaliaan ja on yksi suurista tulevaisuuden pelaajista. Olen maajoukkueen parissa nähnyt mihin mies parhaimmillaan pystyy ja uskon että saamme Katajasta jatkossa parhaat tehot irti, kertoi Suomeen muutaman Ruotsissa vietetyn vuoden jälkeen kotiutunut Salminen. 

Myös valmennustiimi vahvistui 

Viime kaudella ToPon päävalmentajana toiminut Timo Nieminen jatkaa valmennustiimissä myös tulevalla kaudella. Nieminen toimii ToPon valmennustiimissä päävalmentajaksi hankitun Pekka Salmisen kanssa. 

Tuleva kausi tuo tullessaan 44 runkosarjapeliä ja rasitus tulee olemaan aikaisempaa rajumpi. ToPo on jo aloittanut harjoittelun tulevaa kautta silmällä pitäen ja etenkin fysiikkapuoleen seura on satsannut. Joukkueen fysiikkavalmennuksesta vastaa Qatarista Suomeen saapuva Mika Järvinen. Järvinen on aikaisemminkin toiminut koripallojoukkueitten fysiikkavalmentajana, jonka lisäksi hän on toiminut mm. kymmenottelija Aki Heikkisen henkilökohtaisen valmentajana.

Urheilullisten tavoitteidensa ohella ToPo pyrkii myös nostattamaan buumia Helsinkiin ja täyttämään Töölön Kisahallin lehterit. Viime kaudella ToPo kasvatti yleisömääriään yli 300 prosentilla. Muitakin positiivisia signaaleja löytyy. Koripallo on lajina yksi maailman suurimmista. Suomessa koripallo on toiseksi seuratuin talvipalloilulaji heti jääkiekon jälkeen ja Sparliigan yleisömäärät ovat vahvassa nosteessa.  

- ToPon ja Helsingin paluu on omiaan nostamaan suomalaisen huippukoripallon kovasti janoamaa julkisuutta. Stadilainen huippukoris sai ToPon myötä taas hyvin rasvatut ketjut polkupyörään. Nyt on aika nostaa esiin uusia klingoja ja rauramoita. Kuten Henrik Dettmankin osuvasti kolumnissaan sanoi: Nyt on taas paikka kunnon taistelulle ja vastakkainasettelulle. Stadilaiset ja maalaiset iskevät vuosien tauon jälkeen jälleen yhteen ja se on herkkua se, täräytteli Valavuori. 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia